Dijital DönüşümTeknoloji

Nedir Bu Dijital Dönüşüm (Digital Transformation) Dedikleri?

murat@mail.com

Bu benim ilk mail adresim 🙂

Sene 1995

Hani derler ya; “buralar hep dutluktu” diye, hah! tam öyleydi.

Rahatlıkla almıştım bu adımla müstesna mail adresini.

Bir de öngörüsüzlüğüm ile tanıştırayım sizi:

Birçok alan adı da o yıllarda boştaydı. Hem de ne alan adları!

Gittim beyaz aslan.com ‘u aldım. Neden? o yıllarda White Lion adlı bir Rock grubunu hararetle dinliyorum diye 🙂

Bilader gidip kitap.com , İstanbul.com , yemek.com falan alsana. Yok!

Sonra da gel burada satışla uğraşan insanlara “nasıl pazar öngörüsü yapılır?” onu anlat. Terzi-sökük!

No alt text provided for this image

<İnternet Mahir’i hatırlayanlar?>

O yıllarda köşebaşınızdaki, minnacık, tost satan büfenin bir web sitesi olacak deselerdi gülerdiniz. 2021’de gülmüyoruz. Çünkü o işletme artık hayatta kalmak için “online” olması gerektiğini biliyor, yaşıyor hatta hissediyor.

İşletmeniz çevrimiçiyse, dijital dönüşümün bir parçasısınız. Ancak bugünlerde sadece “çevrimiçi olmak” yeterli değil. COVID-19 salgını bunu kanıtladı.

Tüketici satın alma davranışı büyük ölçüde değişti. Bugün çoğu tüketici, Y kuşağının neredeyse %70’i dahil olmak üzere ürünleri çevrimiçi olarak satın alıyor . 2019’da işletmelerin yaklaşık üçte ikisinin (%64) bir web sitesi vardı. 2020 sonunda garanti ederim bu rakam %80’leri geçmiştir. Eğer bir hesabınız yoksa, çevrimiçi rekabetinizin gerisinde kalabilirsiniz.

Olayın nasıl bir tırmanma şeridinde olduğunu en iyi nasıl anlayabilirsiniz biliyor musunuz? her geçen gün sayıları katlanarak artan motorlu kuryeler ordusundan. Bu emekçi arkadaşlar sizin internetten %27 indirimle aldığınız ayakkabıyı, ünlü yazar Murat Gümrükçü’nün epik kitabı “İş mükemmelliği” kitabını hatta ekmeği; ekmek! müşteriye ulaştırıyorlar. Annaneme “eve ekmek, süt ve 1 kilo ıspanağı motosikletli adamlar getirecek, biz almıycaz” desem o laz şivesiyle “davun çıksın kafanıza! bezdum sizin tembelliğinizden!” derdi 🙂

O zaman ilk sorumuz gelsin:

DİJİTAL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Bir şirket web sitenizin olması değildir.

Bir kurumsal sosyal medya hesabınız olması değildir.

Uzaktan tanıtım araçlarıyla donanmak değildir.

Satış gücünüze pahalı CRM’ler kullandırtmak, Ipad ile donatmak değildir.

14 tane excel raporuna bakmak yerine cep telefonundan bir dashboard’a bakmak değildir.

Yapay zeka sayesinde satış kampanyası yapılacak eczaneleri SİRİ benzeri bir asistanın önermesi değildir

Dijital dönüşüm, tüm bunlara sahip olarak “NASIL” İŞ YAPTIĞINIZI DEĞİŞTİRMENİZDİR…

Dijital dönüşüm, işletmelerin müşteri deneyiminden mağazada kendi kendine ödemeye kadar işlerinin tüm yönlerine teknolojiyi dahil ettikleri ve bunun sonucu yaşadıkları değişimi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dijital dönüşüm, işletmelerin yaptıklarını değil, işletmelerin yaptıklarını nasıl yaptıklarını değiştirir.

No alt text provided for this image

İşletmeler neden dijital bir dönüşüm geçiriyor?

Basitçe söylemek gerekirse, çevrimiçi olduklarında işler genellikle daha kolay

COVID-19 salgını, işletmelerin dijital bir dönüşümle yola çıkma ihtiyacını daha da kanıtladı ve hızlandırdı. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, çevrimiçi olarak veya müşterilerinden uzakta hizmet sağlamaya dönmeye zorlandıkça, dijital araçların emirlerinde olmasının hayatta kalmaları için çok önemli olduğunu gördüler

Günümüzde işletmelerin %70’i dijital geçişin buna değdiğini düşünüyor ve bu işletmelerin ya dijital bir stratejisi var ya da ciddiyetle bir strateji için çalışıyorlar.

Zaten bu işlerden biriyseniz veya yolculuğunuza başlamayı umuyorsanız, stratejinizi uygulamak için bir yol haritası olarak kullanabileceğiniz üç kritik soru var:

1. Neden bir dönüşüme ihtiyacımız var?

2. Dönüşmek için neyi başarmam gerekiyor?

3. Bu hedeflere ulaşmak için neyi değiştirmem gerekiyor?

No alt text provided for this image

Dijital dönüşüm taktik seviyeleri:

Dijital dönüşüm, işletmenizin tüm alanlarını etkiler. Bu göz önüne alındığında, paketleme ve lojistikteki ustabaşından C-Suite yöneticilere kadar herkes bundan etkilenir.

Bu nedenle geniş çaplı bir SATIN ALMA gerektirir. Yani; dijital dönüşüm tüm bu kişilerce satın alınmalıdır. Sadece “Tamam, bunu yapıyoruz!” diyemezsiniz!

Dijital dönüşüm başlayıp teknolojiler birer birer firmanızdan içeri girmeye başladığında lojistik bölümündeki ustabaşı robotik süreçlerle karşılaşacak, uçakla her yere gitmeye bayılan, müşteri ile “temas” esastır düsturuyla yıllarca başarılı olmuş, ödüller almış satış müdürleriniz “uzaktan tanıtım” ile tanışacak 🙂

Satmak zor !

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, ekiplere işletmenizin dijital bir dönüşüm geçirmesi gereken nedenleri açıklayan net bir neden ifadesi sunmaktır. Neden ifadesiyle birlikte , işletmenin (ve çalışanların) bu dönüşümden elde edeceği faydaları açıklamak için bir DEĞER ÖNERİSİ sunun

Bunun ilgili bir süreç olduğunu bilmelerini sağlamalısınız. Gemiye girmelerini ve bununla başa çıkmalarını talep etmiyorsunuz – sürece katılmalarını istiyorsunuz. Sorular sorabilir, önerilerde bulunabilir veya yeni görevleri hakkında soru sorabilirler.

Çoğu yeni projede olduğu gibi, rakiplerinizin ne yaptığını anlamak önemlidir.

Rakipler dijital bir dönüşümü hayata geçirip başardılarsa, işlerini nasıl yaptıkları konusunda size bir fikir verecektir ve işletmenizin bunlardan daha iyi performans göstermesi için olası alanları ortaya çıkaracaktır. Sektörünüzün hangi eğilimleri yaşadığını anlamak için genel pazar araştırması yapmak önemlidir

Dijital dönüşüm, özellikle mevcut yöntemlerinizin tamamen elden geçirilmesi durumunda maliyetli bir süreçtir. Amacınızı anladıktan ve nasıl değişmeniz gerektiğini ana hatlarıyla belirledikten sonra bir bütçe oluşturun. Bu bütçe, süreç boyunca karşılaşacağınız olası tüm masrafları ele almalıdır: Liderliği ve harmonizasyonu üstlenecek bir departmanın oluşturulması, geçiş ve kalıcı teknolojik araçlar için yazılım maliyetleri, yeni yetenekleri işe alma maliyetleri, yeni süreçler için çalışan eğitimi ve beklenmeyen maliyetler için fon tahsisi

Gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzda, bir sonraki adım stratejinizi uygulamaktır. A noktasından B noktasına nasıl gideceksiniz. Bunu yapmanın yolu dijital dönüşüm yol haritasıdır

Dijital yol haritası paydaşları, sistemleri, aşamaları, maliyetleri, taktikleri, müşteri değeri yaratmayı, KPI’ları içerir ve bu konuda uzman bir vendor ile yürütülmelidir.

Dijital yol haritanızı oluşturduktan sonra, süreçlerinize daha derinlemesine gitmek ve dönüşümünüzde başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız teknolojinin nihai bir listesini oluşturmak daha kolay hale gelir.

No alt text provided for this image

Dijital Dönüşüm Trendleri

Dijital dünya büyüdükçe, birçok işletme dönüşüm trendine atlıyor. Zaten kendi planınız olsun ya da gelecekteki bir dönüşüm için ilham almayı umuyor olun, 2021’de dikkat çekmek için dijital dönüşüm trendlerinin üzerinden geçelim:

Dijital İşletim Modelinin Hızlı Kabulü

COVID-19, işletmelerin çevrimiçi modellere hızla uyum sağlamasını gerektirdi. Pandemi tahmin edilemediğinden, birçok işletme, süreçlerini yüz yüze olarak ölçeklendirmek için çabalamaya başladı ve yerinde iş modelleri güvensiz hale geldi. Çoğu endüstrinin, evden çalışma veya çevrimiçi çalışma modeline kolayca uyum sağlayamadıkları sürece, bu duruma ayak uydurması gerekiyordu.

Örneğin, müşteri hizmetleri işletmeleri, rutin ve basit soruları yanıtlamak için sohbet robotları gibi müşteri ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde karşılamak için çevrimiçi süreçleri entegre etme ihtiyacı duyduklarını fark ettiler.

Yiyecek hizmetleri sunan restoranlar ve marketler, müşterilere güvenli bir şekilde besin sağlamaya devam etmek için çevrimiçi yiyecek ve market teslimat seçeneklerine uyum sağlamak zorunda kaldı.

İlaç firmaları devasa saha güçlerini tarihlerinde ilk defa doktor ve eczanelerle yüzyüze buluşturmaktan kaçındı. Kaotik ortamda uzaktan tanıtım yapmaya çalıştı. Sanal kongreler yaptı. Uzaktan shadow rep platformları denediler. Whatsapp business ile hekim gruplarını bir araya getirmeye çalıştılar. E-dönem toplantısı yaptılar; kıdem ödüllerini sanal ortamda verdiler

COVID-19 ile ilgili salgınlar kontrol altına alındıkça, uyum sağlama ihtiyacı ortadan kalkmayacak, bunun yerine bir gereklilik haline gelecektir. İşletmelerin, uyarladıkları yeni araçları kullanmaya devam etmesi veya hızlı bir şekilde uyum sağlamaya zorlayabilecek gelecekteki öngörülemeyen durumlar için ayrıntılı planlar oluşturması gerekecektir.

AI ve Makine Öğrenimi

Tüketiciler artık her zamankinden daha fazla kişiselleştirilmiş deneyimler bekliyor.

Müşterilerin% 41’i zayıf kişiselleştirme nedeniyle şirket değiştirdiklerini bildirdiklerinden, kişiselleştirilmiş deneyimler de müşteri sadakatinin itici bir faktörüdür . Bu sadece müşterilerin sizi telefonla aradıklarında onlara isimleriyle başvurmanızı istedikleri anlamına gelmez; işletmenizin ne istediklerini, ne istediklerini bilmeden önce bilmesini isterler.

Bu nedenle, kişiselleştirilmiş ve müşteriye özel deneyimlere katkıda bulunan AI ve makine öğrenimi araçlarının benimsenmesi popüler bir dönüşüm trendi .

Bunun tipik bir örneği Netflix’teki algoritmalardır. Önceki izleme geçmişinizi, beğendiklerinizi ve beğenmediklerinizi ve içerik derecelendirmelerinizi analiz ederek neleri sevme olasılığınızın en yüksek olduğunu belirler ve yeni içerik önerir. İnsanların Netflix’te izledikleri programların yaklaşık %80’i önerilerle keşfedildiği için bu süreç işe yarıyor

Konuma Uyarlanabilir Teknoloji

COVID-19’dan da etkilenen 2020’deki işletmeler, çalışanlarının gerektiğinde uzaktan çalışmasına olanak tanıyacak bir araç cephaneliğine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu fark etti. Bu araçlardan bazıları Google Suite , Microsoft Office Teams , ve Trello gibi tanıdık seçeneklerdir , ancak 2020 boyunca ek araçlar popülerlik kazanmıştır.

Ring Central , iş hattınıza gelen aramaların cep telefonlarına veya uzaktan çalışan çalışanlara iletilmesini sağladığı için bu araçlardan biridir. Bu, müşteri deneyimi odaklı işletmeler için son derece faydalıdır. Zoom, son birkaç ayda bir iletişim merkezi haline gelen başka bir araçtır. Şirket toplantılarını planlamak, barındırmak ve kaydetmek için kullanımı kolay bir masaüstü platformudur.

Uygulama Programlama Arayüzü (API) Güvenliği

Süreçler dijital hale geldikçe, şirket platformlarınızda sakladığınız özel, hassas bilgileri korumak daha da önemli hale geliyor. Bu göz önüne alındığında, yeni bir dijital dönüşüm trendi, API güvenliği için artan bir ihtiyaç

Kısacası, kullandığınız API’ler, Slack gibi dijital dönüşüm stratejiniz nedeniyle uyguladığınız ürünlerdir. Slack, dahili ekipler ve iş çalışanları arasındaki iş iletişimini barındırabilen bir araçtır. İşe duyarlı özel bilgileri göndermek için muhtemelen Slack’i kullanıyorsunuz, ancak bu verilerden yararlanılmamasını nasıl sağlayacaksınız?

API güvenliği, hassas bilgilerinizin bilgisayar korsanlarından veya şifreleme hizmetleri ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi harici tehditlere karşı güvenli ve güvende olmasını sağlayan güvenlik önlemlerinin kullanılmasını içerir . Bu önlemler iş bilgileriniz için gerekli olsa da, API güvenliği tüketiciler için de önemlidir.

Müşterilerin % 84’ü , sağlam güvenliğe sahip şirketlere daha sadıktır, bu nedenle bu süreçleri uyarlamaya değer. Geliştirmeye kesinlikle değer.

 Dijital Dönüşüm Örnekleri:

Yukarıda bahsedilen trendler göz önüne alındığında, işletmeniz için süreci henüz başlatmadıysanız, dijital dönüşümün 2021 için odaklanılması gereken bir şey olduğu açıktır. Ya da varsa, belki farklı bir iş sorununu ele almayı ve tamamen yeni bir süreç başlatmayı umuyorsunuz. Arzularınız ne olursa olsun, kayda değer bir şekilde dijitalleşen markaların gerçek hayattan dört örneğini inceleyelim.

1. NİKE

Bir spor giyim şirketi olan Nike, dijital dönüşüm stratejisini mobil cihazlara odakladı. Bir mağazayı ziyaret edip bir çalışana danışmaya ihtiyaç duymak yerine, mobil uygulamaları, beğenebilecekleri ürünleri önermek için müşteri tercihlerini ve önceki satın almaları incelemek için makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmaları kullanıyor.

Şirket ayrıca müşterilerin ayaklarını tarayabilecekleri ve yapay zekanın en iyi ayakkabıyı önermek için 13 veri noktası kullandığı bir tarama aracı oluşturdu. Bu otomasyon, bir mağaza içi çalışandan tavsiye alma ihtiyacını ortadan kaldırır, böylece kullanıcılar evde karar verebilir ve mağazalarda ne istediklerini zaten bildikleri için mağazalarda daha az zaman geçirebilirler.

Pandemi sırasında, müşteriler ayakkabı önerileri alabildiği ve çevrimiçi alışveriş yapabildiği için bu araç özellikle yararlı hale geldi ve şirket içi çalışanların ve diğer ziyaretçilerin güvenliğini sağladı.

2. WEPOW

Wepow, bir İnsan Kaynakları teknoloji şirketidir. Başvuruyu ve işe alma sürecini dijitalleştirmek için dijital bir dönüşüm gerçekleştirdiler. Nike gibi, şirket de işverenlerin ve uygulamaların çevrimiçi video görüşmeleri ve çevrimiçi uygulamalar yoluyla dijital olarak bağlanmasını kolaylaştırmak için verileri analiz etmek için AI ve makine öğrenimini kullandı.

Pandemi sırasında, uzaktan çalışma ve güvenlik gereksinimleri şirket içi görüşmeye izin vermediğinden, bu tür işletmeler yüz yüze görüşmeye alternatif olarak faydalı bir kaynak haline geldi.

3. TARGET

ABD merkezli bir mağaza olan Target, son sekiz yılını yüz yüze alışveriş ile E-ticaret alışverişi arasındaki boşluğu dolduran bir dijital dönüşümü hayata geçirerek geçirdi.

Mağazalarının çoğu, bir mağaza görevlisinden yardım istemek yerine ilgilendikleri ürünler hakkında bilgi almak için kendi kendine ödeme kioskları ve mağaza içi tarayıcılar gibi yeni teknolojilerle yeniden şekillendirildi ve donatıldı. Sonuç olarak, çalışanlar ezber bozan süreçlere daha az zaman harcıyor ve dijital bir araçla çözülemeyen müşteri hizmetleri ihtiyaçlarına odaklanıyor.

COVID-19 sırasında giderek daha faydalı hale gelen bir dönüşüm, çevrimiçi alışveriş ve kaldırım kenarı teslim seçeneğidir. Müşteriler bir mağazayı ziyaret etmekten çekiniyor olsalar bile, gönderilen bir ürünün evlerine gelmesini beklemek istemeyebilirler. Kaldırım kenarı teslim alma, ihtiyaç duydukları her şeyi çevrimiçi olarak sipariş etmelerine ve eşyalarını, arabalarından çıkmadan ve bir mağazaya girmeden fiziksel bir “Hedef” yerden sorunsuz bir şekilde almalarına olanak tanıyor.

Eee Lordum zaten biz buna benzer hikayeleri eskiden de okuyorduk, yeni değiller ki diyorsanız haklısınız! ama şunu söylememe müsaade edin: örnekler çığ gibi artıyor ve eskiden yapılanlar da MÜKEMMELLEŞTİRİLİYOR!

Dijital dönüşüm Covid sonrası bir çığ başlattı ve sizin de bu harekete katılımınızı bekliyor…

No alt text provided for this image

Başarının anahtarları

Bu teknolojileri elinizin altında bulundurmak hikayenin sadece bir kısmı. Anket sonuçları, şirketlerin başarılı dijital dönüşümleri diğerlerinden ayıran teknoloji destekli değişiklikleri tam olarak nasıl yapmaları gerektiğini gösteriyor

No alt text provided for this image

Bir dijital dönüşümün başarılı olma şansını artırabilecek bir dizi faktöre var

Bu faktörler beş kategoriye ayrılabilir:

  • Dijital konusunda bilgili liderlere sahip olmak
  • Geleceğin işgücü için yetenekler geliştirmek
  • insanları yeni şekillerde çalışmaları için güçlendirmek
  • Günlük araçlara dijital yükseltme sağlamak
  • Geleneksel ve dijital yöntemlerle sık sık iletişim kurmak

Dijital konusunda bilgili liderlere sahip olmak

Değişim, özellikle yetenek ve yetenekler söz konusu olduğunda, dijital dönüşüm sırasında her düzeyde gerçekleşir. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 70’i, kuruluşlarının en iyi şekilde ekiplerinin dönüşüm sırasında değiştiğini söylüyor – en yaygın olarak dijital teknolojilere aşina olan yeni liderler yönetim ekibine katıldığında.

Gerçekten de, böyle bir lider eklemek, dönüşüm başarısının anahtarlarından biridir. Dönüşüme özgü rollerin, yani bireysel girişimlerin liderlerinin ve değişim çabasına tam zamanlı olarak kendini adamış program yönetimi veya dönüşüm ofisinin liderlerinin katılımı da öyle. Başarının bir başka anahtarı da liderlik taahhüdüdür. Kilit rollerdeki insanlar (hem kuruluşun kıdemli liderleri hem de dönüşüme özgü rollerdeki kişiler) dijital dönüşüme geçmiş değişim çabalarından daha fazla dahil olduklarında, dönüşümün başarısı daha olasıdır.

Geleceğin iş gücü için yetenekler geliştirmek

Anket sonuçları , organizasyon genelinde yetenek ve beceriler geliştirmenin dijital değişim çabasında başarı için en önemli faktörlerden biri olduğunu doğrulamaktadır . Dijital yetenekler kazanmak / kazandırmak önemlidir.

Dönüşümü destekleyecek entegratörlerin varlığı diğer önemli kazanımdır

Son olarak da bu yetenek kazanımı sürecinin finansal desteğinin tam olması gerekliliği nettir

İnsanları yeni şekillerde çalışmaları için güçlendirmek

Dijital dönüşümler, hesaplanmış risk alma, artan işbirliği ve müşteri odaklılık gibi kültürel ve davranışsal değişiklikleri gerektirir . Bu ankette sonuçlar, başarılı dönüşümleri olan şirketlerin çalışanlarını bu değişiklikleri benimseme konusunda güçlendirdiği iki temel yolu ortaya koyuyor.

Birincisi, uzun zamandır örgütsel değişimi destekleyen bir eylem olarak kanıtlanmış olan resmi mekanizmalar aracılığıyla yeni davranışları ve çalışma yöntemlerini güçlendirmektir. Dönüşüm başarısıyla ilgili anahtarlardan biri, yeni yollarla çalışmakla ilgili uygulamalar oluşturmaktır. Değişim çabalarının bir parçası olarak, kuruluşlarının sürekli öğrenme veya açık çalışma ortamları gibi en az bir yeni çalışma yöntemi oluşturduğunu söyleyen katılımcılar, başarılı dönüşümleri bildirme olasılıkları diğerlerine göre daha yüksektir. Diğer bir anahtar da, çalışanlara dijitalleşmenin nerede benimsenebileceği ve benimsenmesi gerektiği konusunda söz vermek. Çalışanlar dijitalleşmenin işletmeyi nerede destekleyebileceği konusunda kendi fikirlerini ürettiklerinde, katılımcıların başarıyı bildirme olasılığı 1,4 kat daha fazla.

İşçileri güçlendirmeye yönelik ikinci bir yaklaşım, kilit rollere sahip kişilerin değişimi güçlendirmede rol oynamasını sağlamaktır. Başarı, hem kıdemli liderlere hem de dönüşüm sırasında görev alanlara bağlıdır. Bununla ilgili bir faktör, çalışanları eski çalışma yöntemlerine meydan okumaya teşvik etmektir. Kıdemli liderlerinin ve dönüşüme özgü rollerde yer alan kişilerin bunu yaptığını söyleyen katılımcılar, başarıyı akranlarına göre daha fazla rapor ediyor (kıdemli liderler için 1.5 kat ve kilit dönüşüm rollerinde olanlar için 1.7 kat daha fazla).

Başarı için bir başka faktör, risk almakla ilgilidir. Dönüşüme dahil olan kıdemli liderler ve liderlerin tümü, çalışanları yeni fikirleri denemeye teşvik ettiğinde başarı olasılığı daha yüksektir – örneğin, hızlı prototip oluşturma ve çalışanların başarısızlıklarından ders çıkarmasına izin verme yoluyla. Başarının üçüncü anahtarı, dönüşümler üzerinde çalışırken kendi birimlerinin başkalarıyla işbirliği yapmasını sağlayan kilit rollere sahip kişilerdir.

Günlük araçlara dijital bir yükseltme sağlama

Kuruluşların çalışanların yeni yöntemlerle çalışmalarını güçlendirmesi için anket bulguları, dijitalleştirme araçlarının ve süreçlerinin başarıyı nasıl ve ne kadar destekleyebileceğini gösteriyor.

İlk anahtar, kuruluş genelinde bilgiyi daha erişilebilir hale getirmek için dijital araçları benimsemektir; bu, başarılı bir dönüşüm olasılığını iki katından fazla artırır. İkincisi, çalışanlar, iş ortakları veya her iki grubun da kullanması için dijital self servis teknolojileri uygulamaktır; kuruluşlar bunu yaptığında dönüşüm başarısı iki kat daha olasıdır. Şirket faaliyetlerinde teknolojiye odaklanan üçüncü bir anahtar, standart işletim prosedürlerini yeni teknolojileri içerecek şekilde değiştiren kuruluşlardır. Bu faktörlerin ötesinde, veriye dayalı karar verme ve etkileşimli araçların görünür kullanımındaki artış, bir dönüşümün başarı olasılığını iki katından fazla artırabilir.

Geleneksel ve dijital yöntemlerle sık sık iletişim kurmak

Geleneksel değişim çabalarında gördüğümüz gibi, dijital dönüşüm sırasında net iletişim kritik önem taşır. Daha spesifik olarak, başarının anahtarlarından biri, bir değişim hikayesini anlatmaktır. Çalışanların kuruluşun nereye gittiğini, neden değiştiğini ve değişikliklerin neden önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Bu uygulamayı izleyen kuruluşlarda, başarılı bir dönüşüm olasılığı üç kattan daha fazladır. İkinci bir anahtar, iyi iletişimin merkezi olduğu bir uygulama olan, birimlerinde dönüşümün değişikliklerini yapmak için bir aciliyet duygusu geliştiren kıdemli liderlerdir. Diğer sonuçlar, değişim öykülerini iletirken, başarılı kuruluşların diğerlerinden daha zengin bir öykü aktarma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Başarı üzerinde en büyük etkiye sahip unsurlar, kuruluşların temel performans göstergeleri için net hedefler ve dönüşümün zaman çizelgesinin net iletişimidir

Ayrıca, dönüşümün vizyonunu iletmek için uzaktan ve dijital iletişim kullanmanın, yüz yüze veya geleneksel kanallara kıyasla başarıyı desteklemek için çok daha iyi bir iş çıkardığını görürüz. Üst düzey yöneticiler ve inisiyatif liderleri, çalışanlara uzaktan ulaşmak için yeni dijital kanalları kullandığında, başarı oranı üç kat daha fazla artabilir.

Ben yine de şu www.google.com ‘u almadığıma yanıyorum. Ne para ederdi ama 🙂

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir