Piksel Nedir?

Piksel, Başlangıç Noktası ve ha:ar iş birliğinde oluşturulmuş bir programdır.

● ha:ar; klasik sanat eserlerine ve yeni teknolojiye hayranlık duyan, geleneksel heykel ve resimden dijital video, animasyon, 3D modellemeye ve mevcut ana akım medya estetiğine kadar çok çeşitli üretim yöntemlerinde bireysel pratiklerini harmanlayarak yeni ifade biçimleri geliştiren heykeltıraş Hande Şekerciler ve dijital sanatçı Arda Yalkın oluşumudur.
● Başlangıç Noktası bir yeni nesil Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) inisiyatifidir.

Piksel, plastik sanatların her alanından genç sanatçılara ve sanatçı adaylarına dijital sanatların türlerini, üretim yöntemlerini, arkasındaki teknolojileri ve düşünce yöntemlerini anlatmak; nihai olarak dijital teknolojiyi anlamalarına ve iş akışlarına dahil etmeye yardım etmek için tasarlanmış bir eğitim, destek ve komünite oluşturma programıdır.

Piksel programına başvurmak için http://bit.ly/3l6kUwM bağlantısını takip edebilirsiniz.

Piksel Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı’nı üç başlıkta ele alabiliriz:

AĞLAR:

​Ağ kavramının günümüzde hiyerarşik yapıların yerini alacağını, doğru bağlantıları kurduğumuz zaman bilgiyi demokratikleştirerek hem inovasyona katkı sağlayacağımızı hem de eşitsizlikleri azaltacağımızı düşünüyoruz. Bu sebeple Piksel’i de bu kapsamda hem farklı ülkeler ve şehirlerde yaşayan yetenekli bireylerin bir araya gelmesi olarak değerlendiriyor hem de sanatın dönüşümüne kolektif olarak katkı vermeyi amaçlıyoruz.  

Piksel programı altında katılımcıların hem eğitim sürecinde hem de eğitimlerini bitirdikten sonra bir topluluk olabilmelerini ve bu ağda birbirlerini beslemelerini önemsiyoruz. Bu sebeple eğitim sırasında ve sonrasında bir mezun kulübü olmasını hayal ediyoruz. Birbirleriyle iletişimde kalabilecekleri, iş birliği ve ortak üretim arayışı yapabilecekleri bir platformu kurmayı amaçlıyoruz. 

Bu platformda, Piksel tarafından uluslararası programların, yeni medya sanatı ile ilgili haberlerin, sergilerin, yeni yazılım, donanım ve teknolojilerin duyurulduğu bir bülten de yayınlamayı planlıyoruz.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI:

Herkes için eşit ve ulaşılabilir olması adına programı çevrimiçi olarak gerçekleştireceğiz. Eğitim boyunca birçok yazılım, donanım ve yöntem işlenecek, işlenen konularda uzmanlaşmak isteyenlerin ne tür bilgi kaynaklarına nasıl ulaşabilecekleri anlatılacak fakat spesifik olarak programların kullanımı öğretilmeyecektir. Eğitim boyunca birçok alandan (ör. Dijital Resim, Foto Manipülasyon, Özel Efekt, 3D Modelleme, Generative Sanat, İnteraktif Sanat, 3B Modelleme, Kod ve Web Sanatı vb.) uzman, tanınmış sanatçıları programa konuk olarak çağırıp kendi alanlarındaki deneyimlerini aktarmalarını da sağlıyoruz.

6 hafta sürecek eğitim programında teknik eğitim derslerinin yanı sıra her hafta yeni medya sanatı prodüksiyonu, yönetimi, korunması, koleksiyonu, sergilenmesi ya da satışı ile ilgili profesyonelleri ağırlayarak katılımcıların sadece üretime değil tüm sürece odaklanmalarını ve bu alandaki tüm aktörlerle tanışmalarını hedefliyoruz.

İLK ESER ÜRETİM DESTEĞİ:

Piksel’in hedeflerinden biri de, programa dahil olan sanatçıların ilk yeni medya eserlerini üretmelerini finansal olarak desteklemek. Bu amaçla Piksel’e katılan sanatçılara eğitim sonunda üretim desteği sağlanacaktır.

KAZANIMLAR:

Piksel programı katılımcılarına, dijital sanata dair vizyon geliştirmelerine veya halihazırda var olan vizyonlarını genişletmelerine yardımcı olacak eğitimler vermeyi amaçlıyoruz. Yeni medya sanatının tanımından kodlamaya, 3D yazılımlardan animasyona birçok başlıkta eğitimlerin gerçekleşeceği bir program tasarlıyoruz.

EĞİTMENLER

Ahmet Burçin Gürbüz – Kurucu Ortak / GarageATLAS

Ahmed Said Kaplan – Kurucu Ortak / DECOL

Arda Yalkın & Hande Şekerciler (ha:ar) – Sanatçı

Bager Akbay – Sanatçı / Eğitmen

Doç. Barış Atiker – Tasarımcı / Akademisyen / Girişimci

Candaş Şişman – Sanatçı / Kurucu Ortak / Yönetmen – NohLab

Çiğdem Düzgüneş – Kurucu Ortak / GarageATLAS

Mehmet Kızılay – Kurucu / Kraken İstanbul

Memo Akten – Sanatçı / Araştırmacı

Nebi Cihan Çankaya – Kurucu Ortak / DECOL

Ozan Türkkan – Yeni Medya Sanatçısı

SIKÇA SORULAN SORULAR


Programa kimler başvurabilir?

Piksel, üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam ve seramik, tekstil, mimarlık bölümlerinde eğitim almaya devam eden öğrencilerin ya da bu bölümlerden mezun olmuş ve pratiğini dijital sanatın üretim yöntemlerini katarak genişletmek isteyen, bu konuyla ilgili temel bilgilere sahip, 18-30 yaşları arasındaki sanatçı ve sanatçı adaylarının başvurularına açıktır. 

Pratiğinin henüz başlarında olan sanatçıları destekleme amacımız doğrultusunda yaş sınırlaması getirerek eğitim programını bu yönde şekillendirdik.

Programa kaç kişi kabul ediliyor?

Programa kayıtlı sanatçılara en etkin şekilde eğitim programını aktarabilmek ve amacıyla maksimum 15 kişiyi kabul ediyoruz.

Programa devam zorunluluğu var mı?

Programdaki tüm katılımcıların dijital sanatın tüm yönlerini bütüncül bir yaklaşımla aktarabilmek için dersler birbiri ile bağlantılı içerikte olduğundan programa devam zorunluluğu bulunmakta ve katılımcıların acil durumlar haricinde tüm derslerde bulunmaları beklenmekte.

Programa ne zaman başvuru yapılabilir?

Piksel 2021 eğitim dönemi için başvuruları 8 Mart – 10 Nisan tarihlerinde alacağız. Eğitim programına ise 5 Mayıs 2021 tarihinde başlayacağız.

Eğitim programı katılımcılar için ücretli mi?

Eğitimlerin tamamı Türkiye Bilişim Vakfı’nın kar amacı gütmeyen Başlangıç Noktası oluşumu ve ha:ar liderliğinde, partner kurum ve koleksiyonerlerin destekleri sayesinde ücretsiz olarak veriliyor. 

İlk üretim desteği nedir?

Piksel, programa destek veren koleksiyonerler sayesinde programın eğitim gerekliliklerini yerine getiren katılımcılara program sonundaki ilk eserlerinin üretim sürecinde kullanılmak üzere maddi destekte bulunuyor.  

Eğitimler online olarak mı gerçekleşecek?

Eğitimlerin tamamı online olarak Zoom üzerinden gerçekleşecek.

Programa kabul edilen sanatçıların ne tür teknik donanıma sahip olmaları bekleniyor?

Eğitimlerin tamamı online olarak gerçekleşeceğinden katılımcıların temel donanıma sahip bir bilgisayara erişimlerinin olması, eğitim süresince kullanılacak programlar konusunda ise Cinema 4D başta olmak üzere temel yazılımlara hakim olunması gerekiyor.

Başvuruda bulunmak için dijital sanat konusunda temel eğitimin olması gerekli mi?

Program, katılımcıların bilgisayar kullanımı hakkında temel bilgilere sahip olduğunu varsayarak, bu bilgilerin üzerine inşaa edilecek bir akış ile tasarlandı. Eğitim boyunca birçok yazılım, donanım ve yöntem işlenecek, işlenen konularda uzmanlaşmak isteyenlerin ne tür bilgi kaynaklarına nasıl ulaşabilecekleri anlatılacak fakat spesifik olarak programların kullanımına odaklanılmayacak.

Programa başvurmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: http://bit.ly/3l6kUwM

Diğer sorularınız için e-posta  adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz!

Definitely recoommend The restaurant “Rosie’s” has the best hamburgers I have ever eaten. Check it out and you’ll see firsthand – your tablet’s screen might be a bit smaller than your computer, but with help from RTG you’ll experience the same fantastic visual quality that the desktop site and the downloadable app deliver. The Foxwoods resort opened an outlet complex between its two hotel towers, featuring 85 luxury brand stores site-uri de jocuri online. It will be a very dull gaming experience if you have limited to no bonus offers available to take advantage of.