Vikimaraton Etkinliği Nedir ?

Vikipedi internet ansiklopedisi, 90’ların ortalarından sonra doğan nesiller için ansiklopedilerin yerini aldı. Gönüllülerin yardımıyla büyüyen Vikipedi, insanların sorumluluk almasına ve bilgiyi yaymasına ihtiyaç duyuyor. Özellikle son yıllarda dünyada öne çıkan konulardaki Türkçe kaynak yetersizliği bu ihtiyacın temel göstergelerinden birisidir. Başlangıç Noktası Vikimaraton etkinliği ile teknoloji ve inovasyon konularında Türkçe kaynak çeşitliliğini arttırmayı hedeflemektedir.

Vikimaraton Süreci Nasıl İşliyor?

Vikimaraton sürecine, globaldeki sayfaların incelenmesi ve analiz edilmesiyle başlanıyor.

Yapılan araştırma sonrasında konunun başlıkları ve alt başlıkları belirleniyor. Başvuru afişleri hazırlanıyor ve sosyal medyada duyurular yapılıyor. Projede yer alacak kişiler kararlaştırıldıktan sonra konunun alt başlıkları gruplara dağıtılıyor ve oluşturulan gruplar mentorların rehberliğinde sayfa hazırlığına başlıyor. İçerik hazırlandıktan sonra editörlerin kontrolünden geçiyor ve sayfa Vikipedi portalına yükleniyor. 

Vikimaraton Etkinliği’nde Şu Ana Kadar Neler yapıldı?

Başlangıç Noktası’nın ilk Vikimaraton etkinliği olan Dijital Dönüşüm sayfası Başlangıç Noktası ve İmece iş birliği dahilinde gönüllülerin ve mentorların desteği ile birlikte 2020 Eylül – Ekim tarihleri arasında hazırlandı ve erişime açıldı. Dijital Dönüşüm sayfasını her ay yaklaşık 700 kişi ziyaret etmektedir. Dijital dönüşümün tarihçesi ve gelişim sürecinde etkilediği sektörlere, dijital dönüşüme katkı sağlayan teknolojilerden bu dönüşümün sosyal etkisine kadar birçok alt başlıkta içerik oluşturulup Vikipedi portalına yüklendi. Bu sayfanın yanı sıra, 2021 yılı içerisinde Etki Yatırımı sayfası oluşturuldu. Etki yatırımı, tarihçesi, ilkeleri, ekosistemi ve etki yönetimi konuları gönüllü ekibimizce güvenilir kaynaklarla oluşturuldu.