Yapay Zeka

Yapay Zekâ ve NLP’yi (Nörolinguistik Programlama) Girişiminize Kaynak Yaratmak İçin Nasıl Kullanabilirsiniz

Son zamanlarda pek çok şirket, veri araştırma ve analizine yeni çözümler sağlamak için yapay zekâ ve doğal dil işlemeden (NLP) yararlanıyor. Girişimci ve yatırımcıların, doğru yatırım ve kaynak yaratma avantajlarından faydalanmak için yapay zekâ ve doğal dil işleme teknolojisini kullanmaları ise hem zaman hem de para tasarrufu yapmalarına olanak sunuyor.

Yapay zekâ teknolojisi pek çok kişi tarafından artık biliniyor olsa da doğal dil işleme yani nörolinguistik programlama terimi, pek sık karşımıza çıkmıyor.

Peki; doğal dil işleme, nörolinguistik programlama veya kısaltılmış haliyle NLP nedir?

NLP, bir bilgisayar programının, insan dilini konuşulduğu ve yazıldığı şekliyle anlama yeteneği olarak tanımlanıyor ve yapay zekâ bileşenleri arasında yer alıyor. 50 yılı aşkın süredir varlığını sürdüren NLP’nin dilbilim alanında kökleri bulunuyor ve tıbbi araştırma, arama motorları, iş zekası dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor.

Bu teknolojilerden fonlama amaçlı nasıl yararlanılıyor?

Geleneksel süreçlerle doğru yatırımcıyı bulmak, durum tespiti yapmak ve anlaşma şartlarını müzakere etmek; birkaç ay ve bazen bir yıldan fazla sürebiliyor. Bu da girişimcilerin, sorunsuz bir şekilde işlerine odaklanmalarına engel olabiliyor.

Yapay zekânın veri kümeleri içindeki kalıpları tanıma ve değişikliklere uyum sağlama yeteneği ve NLP’nin verilerden duygu çekme yeteneği sayesinde girişimciler, bu yeni teknolojileri doğru yatırımcılarla eşleşmek için kullanabiliyor. Yapay zekâ ve NLP araçları, araştırma ve analiz süreçlerini otomatikleştirerek özel sermaye piyasası araştırması ve durum tespiti için harcanan zamanı ve enerjiyi önemli ölçüde azaltıyor. Yapay zekâ ve NLP’nin analitiği, yeni eğilimlerin ve yatırım modellerinin tanımlanmasını sağlamak için küresel bazda önemli ölçüde daha fazla veriyi analiz edebiliyor.

Yapay zekâ ve NLP destekli bir veritabanı, girişimcilere; bir yatırımcı veya risk sermayedarında aradıkları faktörlerden ödün vermeden, doğru finansman fırsatını filtreleme ve arama olanağı sunuyor. Böylece, çeşitli çevrimiçi platformlarda, yatırımcı aramanın manuel süreçleri ortadan kalkmış oluyor.

Benzer şekilde yatırımcılar da kendi beklentilerine göre hareket eden girişimcilerle bağlantı kurmak ve girişimin kurucu ekibi, rekabet ortamı gibi konular hakkında 360 derecelik bir bakış açısı kazanmak için yapay zekâ ve NLP’den faydalanabiliyor. Ek olarak, yapay zekâ algoritmaları, yatırımcıları ve girişimcileri ilgi alanlarına uygun fırsatlarla gerçek zamanlı olarak eşleştirmek için günlük olarak veri kümeleri getirebiliyor.

Ayrıca, yapay zekâ ve NLP’nin analitik ve otomasyon avantajları; yatırımcıların, resmi fon toplama süreçlerine başlamadan önce bile doğru şirketlere ulaşmasını sağlayan, uygun piyasa yatırımlarını belirlemelerine de olanak tanıyor.

Satın alma ve kullanım süreçleri nasıl işliyor?

Bu araçlar genellikle Github’da bulunan ücretsiz, açık kaynaklardan Google Cloud ve Amazon Web Services gibi büyük ölçekli bulut sağlayıcılarından satın alınan, kurumsal düzeyde uygulamalara kadar çeşitli şekillerde temin edilebiliyor. Araçların kullanımları ise yalnızca iş akışlarını ve bağımlılıkları yönetmekten modelleri otomatik olarak eğitip uygulamaya kadar değişiklik gösterebiliyor. Her şirket ve girişim için doğru araç farklı olsa da uzmanlar tarafından genellikle, mümkün olan en basit çözümle başlamak ve daha sonra karmaşık olanlara doğru ilerlemek tavsiye ediliyor.

Bununla birlikte, modellerin bakımlarını yapmak da ekipler için büyük önem taşıyor.  Bir şirketin, seçtiği model ne olursa olsun, süreç boyunca onlara rehberlik edecek, deneyimli birilerinin olması gerekiyor.

 Yapay zekâ ve NLP sayesinde bugün, ne şirketlerin ne de yatırımcıların potansiyel finansman veya yatırım fırsatlarını kaçırma konusunda endişelenmeleri gerekmiyor. Bu teknolojiler, doğru yatırımı bulma ve uygun durum tespitini yürütme sürecini daha hızlı ve daha akıllı hale getiriyor. Girişimler ve yatırımcıların; yeni teknolojileri benimsemeyi seçtikleri sürece, oldukça zaman alan manuel süreçlerle uğraşmaları gerekmiyor.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir