SürdürülebilirlikTedarik Zinciri

4 Maddede Sürdürülebilir Tedarik Zincirinin Faydaları

Tedarik zinciri; ürün ve hizmetlerinizin dünyanın her yerindeki müşterilerinizle bir araya gelmesini sağlar. Ancak bunun çevreye önemli ölçüde zararı vardır. Şirketlerin sahip olduğu tedarik zincirleri, sera gazı emisyonlarının %80’inden fazlasını oluşturmaktadır. Üstelik, bu durumun şirketlerin kar oranları üzerinde de olumsuz etkileri bulunuyor.

Sürdürebilir tedarik zinciri yaklaşımını benimseyerek atık ve çevresel ayak izini azaltan şirketlerse aynı zamanda çalışma koşulları, sağlık ve güvenlik faktörlerini de iyileştirmiş olurlar.

Üstelik sürdürülebilir tedarik zincirinin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Peki, bu yaklaşımın sağladığı diğer avantajlar neler?

1. Tasarruf Etmenizi Sağlar

Bir işletmenin çevresel etkisini azaltmanın maddi açıdan bir bedeli olduğuna dair yaygın bir inanış olsa da aslında bu yanlış bir kanıdır. İşletmeler sürdürebilirliğe yatırım yaptıklarında, uzun vadede ciddi oranda tasarruf sağlamanın yanı sıra kullandıkları araç ve makinelerin verimliliğini de artırmış olurlar.

2. Şirketinizin İtibarını Yükseltir

Tedarik zinciriniz ve şirketiniz hakkında daha pek çok bilgiye çevrimiçi olarak kolayca ulaşılabilir. Sürdürülebilir bir tedarik zincirine sahip olmak, marka itibarınızı yükselmesini sağlayacak ve bu durum hem müşterileriniz hem çalışanlarınız hem de çalışan adaylarınız üzerinde olumlu etkiler yaratır.

3. Yeni Ortaklıklar için Potansiyel Sağlar

Sürdürülebilir tedarik zincirine sahip bir işletme, ortaklık kurmak isteyeceği şirketler için de çekici bir olasılıktır. Çevresel kimlik bilgilerinizin başka bir markayla uyumlu olması, şirketinize potansiyel ortaklık fırsatlarının kapılarını açacak ve bu da şirket karınızın yükselmesine olanak sağlayacaktır.

4. Daha Fazla İş İmkânı Yaratır

Sürdürülebilir bir tedarik zinciri ile çevreci kimliğinizi kanıtladığınızda, bu durum size daha fazla iş imkânı yaratabilir. Günümüzde pek çok bilinçli tüketici, ürün veya hizmet satın almadan önce markanın doğaya ne kadar saygılı olduğuna da son derece hassas yaklaşıyor. Siz de çevreye katkı sağlayan eylemlerde bulunarak hem gezegene verdiğimiz zararı azaltabilir hem de şirketiniz için daha büyük tasarruf ve marjların kapısını açabilirsiniz.

Tedarik zincirinden atık su yönetimine kadar sürdürülebilirlik, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor ve sürdürülebilirlikle ilgili teknolojilerin hem değeri hem de önemi her geçen gün artıyor.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiSürdürülebilirlik

Yeşil Tüketimin İzinde: Ekotüketim ve Geleceğe Daha Yeşil Adımlar

BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

DeğişimİnşaatSürdürülebilirlik

Geleceğin Ahşap Şehirleri

DoğaSağlıkSürdürülebilirlik

Küresel Isınma ve Sivrisinekler: Hayvanlarla İlişkimizin Dönüşümü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir