PazarlamaStart-up

B2C Startup’lar İçin En Etkili Pazarlama Stratejileri

Aylar, belki de yıllardır hayalini kurduğunuz, üzerinde çalıştığınız teknoloji fikrinizi sonunda hayata geçirdiniz. Şimdi ise sırada bu büyük başarıyı bir adım ileri taşımak var. İşinizi büyütmek, rakipleriniz arasında sağlam bir yer edinmek ve her geçen gün daha ileri gitmek için bir pazarlama stratejiniz olması, işletmenizin ya da projenizin hedef kitlesiyle en doğru şekilde buluşması için olmazsa olmazlardan. Özellikle son tüketiciye hizmet ya da ürün sunan bir B2C markaysanız, iyi bir pazarlama şirketiyle anlaşmak ve işleri ona bırakmak etkili bir çözüm olabilir. Ama girişiminiz henüz çok yeniyken bir reklam ajansı ya da pazarlama şirketiyle iş birliği yapmanız her zaman mümkün olmayabilir.

Peki, hedef kitleniz doğrudan bireysel tüketiciler olduğu için son derece önemli olan pazarlama taktiklerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Bir B2C startup’ı olarak, hedef kitlenize nasıl ulaşabilirsiniz? Detaylar bu yazımızda!

Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Tüm dünyada sosyal medya kullanan milyarlarca insan bulunuyor. Markaların sosyal medyada aktif olmaları ise hedef kitlelerine daha kısa sürede ve kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için en etkili yollardan biri olarak görülüyor.  Özellike B2C markaları, hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medyanın her alanında var olmak zorundalar. Ancak, her ne kadar işletmenizin daha fazla insana ulaşması için sosyal medya pazarlamasını kullanmak akıllıca olsa da kendi sayfanızda paylaştığınız içeriklerinizde sürekli reklamınızı yapmaktan ve abartıya kaçacak kadar markanızı övmekten kaçınmanız gerekiyor. Çünkü kullanıcılar, reklam kokan içeriklerdense işlerine yarayabilecek, samimiyetle hazırlanmış paylaşımları daha çok seviyor ve böylelikle sayfanızı takip etmeye devam ediyorlar.  Aynı zamanda sosyal mecraların sunduğu özellikleri de aktif olarak kullanmak (canlı yayınlar, hikayeler vb.) da yine hedef kitleniz üzerinde olumlu etki bırakacak etkenlerden biri olarak görülüyor.

Blog İçerikleri Üretin

Geliştirdiğiniz teknolojiniz ya da sunduğunuz çözümler hakkında blog yazmanın yanı sıra dünyadaki trend teknolojileri de konu alan etkili blog içerikleri oluşturmayı hedeflemelisiniz. B2C kategorisinde bir marka olarak; bireylerin merakla takip edeceği, okunmaya değer içerikler üretirseniz, yalnızca müşterilerinizin beğenisini kazanmış olmayacak, arama motorları da sayfanızın üst sıralarda görünmesini sağlayacaksınız.

Üyelik Programları Oluşturun

Bireysel tüketicileri, bir markaya bağlayacak ve o markanın sadık müşterisi yapacak en önemli adımlardan birisi üyelik paket ya da programlarıdır. Markanız için müşterilerinizi farklı segmentasyonlara ayırın ve her gruba özel farklı üyelik programları oluşturun. Bu programlar hem müşterilerde sadakatinizi hem de satış oranınızı artırır.

Mevcut ve Potansiyel Müşterilerinize E-Posta Gönderin

B2C markalar için e-posta yoluyla pazarlama yapmak hem düşük maliyetli hem de hedef kitleye doğrudan ulaşmayı sağladığı için etkili bir yoldur. Eğer müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle e-posta yoluyla iletişime geçmek istiyorsanız; işe ilk olarak onlara ulaşabileceğiniz adresleri toplamakla başlamalısınız (tabii KVKK’yı da göz önünde bulundurarak😊). E-postalarınızı ürünlerinizle ilgili kılavuzlar, infografikler ve ürün tanıtım videolarınız/görselleriniz gibi içeriklerle çeşitlendirmek ise daha ilgi çekici olmalarını sağlayacaktır.

Arama Motoru Pazarlamasından (SEM) Yararlanın

Tıklama başına maliyet özelliği ile çalışan arama motoru pazarlama sistemi, işletmenizin arama motorlarında en üst sırada görünmesini ve böylelikle web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmeyi amaçlar. Tamamen kendi bütçenize göre oluşturarak arama motorlarına teklif sunabileceğiniz bu sistem ile kullanıcılar sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerden biriyle arama yaptıklarında, direkt olarak web siteniz ile karşılaşırlar. Son tüketicilerin, bir ürün ya da hizmet satın almadan önce mutlaka Google’dan arama yaptığını ve B2C markalar için arama motoru pazarlamasının önemini unutmayın.

Mikro Influencer’lar ile İlişki Kurun

Influencer deyince akla yüzbinlerce ya da milyonlarca takipçili isimler/hesaplar gelse de sektörünüz özelinde bilinirliği olan mikro influencer’larla çalışabilirsiniz. B2C bir marka olarak, marka bilinirliğinizi ve tanınırlığınızı artırmak, ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak ve hedef kitleye ulaşmak için daha düşük takipçili isimler ile çalışabilirsiniz. Bu isimler, çok daha odaklı ve niş bir takipçi kitlesine sahip oldukları için size ve markanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Kaynak:

https://kajabi.com/blog/b2c-marketing

https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2018/05/30/five-essential-marketing-strategies-for-any-startup/?sh=716fb9235795

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Start-upVeriYatırım

"Türkiye Startup Yatırımları" Raporu Yayımlandı

Start-upYatırım

Girişiminizi Potansiyel Yatırımcılarınıza Tanıtırken Hangi Yönlerini Ön Plana Çıkarmalısınız?

GirişimcilikStart-up

Bir Start-up Kurucusunun Sahip Olması Gereken 5 Özellik

BlockchainHaberlerStart-up

Blockchain Teknolojisinin Sağlık Sektöründeki Kullanımı Rekor Düzeyde Artacak

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir