EnerjiEtik

Bill Gates’in Nükleer Enerji Tartışmalarına Katkısı

İçinde bulunduğumuz iklim krizinin bir numaralı nedeni havadaki karbondioksit seviyesinin artması. Dünya’da karbon seviyesinin artmasının bir numaralı nedeniyse artan elektrik üretimi. BP 2018 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu’na göre elektrik üretiminin büyük bir kısmı halen termik kaynaklar denilen doğal gaz, taş kömürü, linyit, nafta, asfaltit ve motorinden elde ediliyor. Bütün bu sanayiler ürettikleri gazlarla doğaya zarar verirken, atıklarının da geri dönüştürülememesi zehirli maddelerin artmasına sebep oluyor. Buna karşılık iklim savunucuları, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesi gerektiği düşünüyor. Fakat depolama opsiyonlarının kısıtlılığı ve verimsizliği yüzünden güneş ve rüzgâr enerjisi dünyanın elektrik ihtiyacının %100’ünü karşılayabilecek gibi görünmüyor. Bu nedenle önde gelen fikir insanları yenilenebilir enerji kaynaklarının atığı az, verimli ve ekonomik nükleer enerji tesisleriyle desteklenmesi gerektiğini savunuyor. En azından Bill Gates böyle düşünüyor.

Bill Gates, 2016 yılında Microsoft’un eski CTO’su Nathan Myrhvold ile TerraPower adında inovatif nükleer enerji çözümleri üreten bir şirket kurdu. TerraPower, diğer nükleer enerji şirketlerinin aksine silah üretiminin artmasına her zaman karşı duracağını ve sadece elektrik üretimi için atomu parçalacağını açıkladı. Bunun için de saf uranyum yerine diğer nükleer santrallerin atıklarını kullanacaklarını ve bu maddelerin gerçek bir silah üretmek için yeterli olmayacağı belirttiler.

Gates, nükleerin rüzgar ve güneş enerjisi gibi diğer karbon üretmeyen enerji kaynaklarından %62 daha ucuz olduğunu savunuyor. Buna ek olarak Fukuyama ve Çernobil nükleer felaketlerin bir anda büyük tahribatlar vermesine rağmen genele bakıldığında halen doğal gaz ve kömürün aldığından daha fazla insanın hayatını aldığını söylüyor. TerraPower ARGE çalışmaları sonucunda nükleerin atık sorununu çözdüklerini ve silahlanmaya yol açmayacak şekilde nasıl geliştirebileceklerini bulduklarını iddia ediyor. Fakat bunun için TerraPower’ın, Çin dahil olmak üzere diğer önde gelen nükleer güçlerle dirsek teması içinde çalışması gerekiyor. Netflix’de yayınlanan “Decoding Bill Gates” belgeselinde bahsedildiği üzere TerraPower’ın nihai hedefi, Amerikan’ın Çin’e ticaret savaşı açmasıyla sekteye uğradı. Burada kilit olan, halen kömür üretimi artan ve dünyadaki kömür sanayinin %25’ini kapsayan Çin’in TerraPower’ın sunduğu nükleer opsiyonu benimsemesi. Bu olmadan TerraPower kendine hedef koyduğu; dünyanın enerjisinin %20’sini nükleerden karşılama hedefine ulaşamayacak gibi gözüküyor.

Bill Gates, son 13 senedir üzerinde çalıştığı TerraPower’da halihazırdaki yazılım gücünü kullanarak nükleer enerji santrallerini yenilemeyi hedefliyor. “Decoding Bill Gates” belgeselinde de bahsettiği gibi günümüzdeki nükleer santrallerin çoğu 1970 teknolojisiyle ilerliyor. Bill Gates daha atıksız, zararsız ve ekonomik nükleer tesisler tasarlayarak karbonsuz elektrik üretiminde en büyük atılımı yapmaya hazırlanıyor.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Elektrikli AraçEnerjiSürdürülebilirlik

Çevreye Zarar Vermeyen Arabalar: Gerçekten Üretebilecek miyiz?

EnerjiHavacılıkSürdürülebilirlik

Yeni Nesil Uçaklar

EkonomiEtikPolitika

Yapay Zeka, Sosyalizmi İşler Hale Getirebilir mi?

DünyaEtikSürdürülebilirlikUzay

Evrendeki Yerimizi Anlamak

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir