EtikHukukKamu

Facebook İkilemi

Facebook’un ve Mark Zuckerberg’in bu dünyaya vaat ettikleri şey, insanların arasındaki mesafeyi yok ederek dünya vatandaşlarını birbirine bağlamak ve bu şekilde daha açık bir toplum yaratmaktı. Gün geçtikçe ortaya çıkan yeni skandallar, eski şirket çalışanlarının şirkete yönelik suçlamarı, sahte haberleri topluma yayarak toplumu radikalleştirilmesi ve daha benzeri bir çok haber, Facebook’un vaat ettiklerinin bugün ne kadar geçerli olduğunu ve Arap Baharı döneminde dünyayı özgürleştirecek/demokratikleştirecek diye düşündüğümüz bu teknolojinin aslında toplum üzerinde daha önce farkına varamadığımız yaralar bıraktığını düşünmemize sebebiyet verdi. Sonuç olarak ortaya bir soru çıkıyor Facebook bize yardım ettiğinden çok zarar mı veriyor? Kimisi Facebook sayesinde toplumun özgürleştiğini, sınırların olmadığı bir dünyanın şekillenmeye başladığını savunurken, eski Facebook çalışanı ve Social Capital’ın sahibi Chamath Palihapitiya gibiler ise “Facebook’un toplumun sosyal dokusuna zarar verdiğini” söylüyor. 

Belgeselde şirketin eski çalışanlarına sorular sorularak Facebook’un işleyişine bir mercek tutuluyor. Aynı zamanda Zeynep Tüfekçi gibi profesörler ve güvenlik uzmanları Facebook’un arkasındaki teknolojiyi detayları ile anlatarak bu teknolojinin gelecekte demokrasi ve özel hayatın gizliliği hakkında nasıl sorunlar yaratabileceğini bu teknolojinin nasıl bir silah gibi kullanılabileceğini anlatıyorlar. 

PBS Frontline ekibinin hazırlamış olduğu “Facebook İkilemi” isimli iki bölümlük belgeselde Mark Zuckerberg’in yurt odasında kurduğu ve günümüzde küresel bir güç haline gelen Facebook’un bugüne kadar isminin geçtiği skandallar inceleniyor ve yarattığı sorunların toplumsal ve demokratik olarak, coğrafi sınır tanımaksızın etkileri tartışılıyor. Belgeselin iki bölümünü de aşağıdaki linkte bulabilirsiniz, keyifli seyirler.

Part 1:

https://youtu.be/T48KFiHwexM

Part 2:

https://youtu.be/EuA4qxPbpQE

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
EkonomiEtikPolitika

Yapay Zeka, Sosyalizmi İşler Hale Getirebilir mi?

DünyaEtikSürdürülebilirlikUzay

Evrendeki Yerimizi Anlamak

HukukSiber GüvenlikTeknolojiVeriVeri Güvenliği

Kendinizi ve Başkalarını Korumak: Çevrimiçi Güvenlik Yasalarının Önemi

EtikMakine ÖğrenmesiYapay Zeka

Yapay Zeka Yaratıcıları Neden Bilinç Çalışmalı?

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.