Dijital PazarlamaRekabet

Girişimciler İçin Düşük Bütçeli Arama Motoru Reklamı Hazırlama İpuçları

Girişimcilerin büyük çoğunluğu, henüz yolun başında oldukları dönemlerde kısıtlı bütçeye sahip olmakla birlikte, girişimlerini büyütebilmek adına çeşitli pazarlama stratejilerini hayata geçirmek için adımları atıyor.

Arama motoru reklamları da bu pazarlama stratejilerinin arasında yer alıyor. Yaptıkları yatırımdan daha yüksek getiri elde etmek isteyen girişimcilerin, reklamlarını düşük bütçeyle hazırlayarak doğru kişilerle buluşturabilecekleri basit ama etkili sonuçlar veren yöntemler bulunuyor.

Anahtar Kelimelerinizi Filtreleyin

Arama motoru reklamlarınızı hazırlarken bazı anahtar kelimeleri filtrelemek ve negatif anahtar kelimesi listesi oluşturmak, sizinle ilgisi olmayan tıklamaları azaltmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir muhasebe yazılımı üretiyorsanız; insanların arama yaparken sıkça kullanacağı ancak sizin ödeme yapmak istemeyeceğiniz (ücretsiz muhasebe yazılımı, defter tutma sertifikası vb.) bazı terimleri araştırarak filtreleyebilirsiniz.

Böylelikle belirli anahtar kelime öbeklerini arayan kişilerin, reklamlarınızı tıklayarak bütçenizin boşuna harcanmasına neden olmasının önüne geçebilirsiniz.

Reklamlarınızı İzleyin

Pek çok kişi, ilk kampanyasını hayata geçirdikten sonra, en önemli adımlardan biri olan “izlemeyi” unutuyor. Reklam performansının haftalık ve hatta günlük olarak izlenmesi ve takip edilmesi tekliflerin sürekli olarak ayarlanması ve kullanılan anahtar kelimelerin ise elde edilen sonuçlara göre güncellenmesi gerekiyor.

Reklam yönetimi, başarılı bir şekilde yapılmadığı takdirde; hayata geçirilen kampanyanın maliyeti, getirisinden daha büyük olabiliyor.

Yalnızca Hedef Bölgelerinize Reklam Verin

 Hizmet sağlayacağınız ya da teslimat yapabileceğiniz bölgelerin dışındaki kişilerin reklamlarınıza tıklamasının önüne geçmek ve reklamınızın gösterilmeye uygun olduğu bölgeleri sınırlamak için yer hedeflemeden faydalanabilirsiniz.

Örneğin; belirli bir şehirde faaliyet gösteren bir FinTech varlık yönetim girişimiyseniz, tüm dünyadaki ya da ülkedeki kişilerin reklamınızı görmesi için teklif vermeniz gerekmez. Sadece ulaşmak istediğiniz spesifik konumları seçerek, reklam kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Teklif Stratejinizi Belirleyin

 Reklam kampanyanızı oluştururken, arama motorunun bütçenizi nasıl harcayacağına dair de bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Her ne kadar harcamalarınızın otomatik olarak yapılmasının çeşitli yolları olsa da eğer arama motoru reklamlarını kullanmaya yeni başladıysanız ve kampanyanızın henüz başındaysanız bütçenizi manuel olarak yönetmek, sizin için daha doğru bir seçim olabilir. Böylelikle seçeceğiniz anahtar kelimeleri ve maliyetleri daha kolay kontrol edebilir, reklamınızın performansını yakından izleyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Reklam kampanyanızın otomatik olarak yönetilmesini istediğiniz takdirde ise aşağıdaki yöntemlerden size en uygun olanını seçebilirsiniz:

Geliştirilmiş TBM: Bu teklif stratejisi, manuel teklif vermeye çok benzemekle birlikte arama motorunun, anahtar kelime teklifleri üzerinde biraz daha kontrol sahibi olmasına olanak tanıyor. Geliştirilmiş TBM ile tekliflerin çoğunluğunu halen kontrol edebiliyor olsanız da arama motorunun, tıklamanın bir satışa yol açma olasılığına göre ayrı açık artırmalardaki teklifleri ayarlamasına olanak sunmuş oluyorsunuz.

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet): Hedef EBM, reklam verenin dönüşüm başına bir hedef maliyet belirlemesi ve ardından arama motorunun bu EBM’ye uygun olarak mümkün olduğunca çok sayıda dönüşüm elde etmek için teklifleri ayarladığı strateji olarak tanımlanıyor. Bu stratejiyle birlikte, dönüşümleriniz için harcamak istediğiniz maksimum tutarı belirleyebilir ve Google’ın da bu miktara göre kampanyanızı optimize etmesini sağlayabilirsiniz.

Hedef ROAS: Hedef EBM ile hemen hemen aynı olsa da bu stratejide reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) bulunuyor. Bu strateji ile arama motoru, açık artırmalara girmek için geçmiş verilerinize dayanarak; gelecekteki dönüşüm ve dönüşüm değeri performansını tahmin ediyor. Hedef ROAS, belirlenen hedefe ulaşmaya çalışırken dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmak için teklifleri gerçek zamanlı olarak ayarlıyor. Bu strateji özellikle e-ticaret markaları için yararlı oluyor.

Tıklama Artırma: Bu stratejide arama motoru, günlük bütçenizi harcarken mümkün olduğunca çok tıklama almak üzere çalışıyor. Bu strateji özellikle web sitesinde daha fazla trafik yaratmayı hedefleyenler için fayda sağlıyor.

Fikirlerinizi Genişletin

Mobil cihazların, hayatımızdaki yerini göz önüne alacak olursak arama motoru reklamlarınızı sadece yazılı aramalara ve belirli kelime öbeklerine yönelik hazırlamamanız gerekiyor. Günümüzde pek çok kişinin sesli aramaları da sıkça kullandığını düşünerek, kampanya fikirlerinizi bu yönde genişletebilirsiniz.

Örneğin, “muhasebe yazılımı” sorgusuna hangi, kim, nerede, nasıl gibi soru kelimeleri ve edatlar ekleyerek anahtar kelimelerinizin sesli aramalara daha iyi yanıt vermesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
RekabetSosyal İnovasyonYapay Zeka

AI, Ne Kadar Zeki Olabilir?

KPIRekabetVerimlilik

Temel Performans Göstergeleri (KPIs)

Dijital PazarlamaE-ticaretPazarlamaTicaret

Dijital Tüketici, Şirketlerde Ne Tür Değişimlerin Önünü Açıyor?

Dijital PazarlamaE-ticaret

E-Ticarette Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir?

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir