ElektronikEnerjiYenilenebilir Enerji

Rüzgar 2022’de Rekor Miktarda Elektrik Üretti

Rüzgar gülleri, insanoğullarının popüler enerji kaynaklarından biridir. Bu elektrik santralleri, rüzgarın enerjisini elektrik olarak çevirebilir ve bu nedenle, elektrik üretimi için kullanılır. Rüzgar gülleri, genellikle yüksek dağlık seviyeleri ve deniz seviyesinden yüksek yerlerde yer alır ve bu nedenle, rüzgarın yoğun olduğu yerlerde daha çok bulunur.

Rüzgar gülleri, çeşitli grupları olabilir ve genellikle birkaç metre uzunluğundadır. Bu bileşenler, rüzgarın enerjisini elektrik olarak çevirebilmek için birçok yüksek teknolojili parça içerir. Rüzgar gülleri, rüzgarın enerjisini elektrik olarak çevirebilmek için birçok yüksek teknolojili parça içerir. Bu parçalar, rüzgarın enerjisini elektrik olarak çevirebilmek için birçok yüksek teknolojili parça içerir.

Rüzgar gülleri, elektrik üretimi için elektrik şebekelerinde, birçok fayda sağlar. Temel, rüzgar gülleri, doğal bir kaynaktan elektrik üretebilir ve bu nedenle, doğayı kirletmez. Ayrıca, rüzgar gülleri, elektrik sürekli üretebilir ve bu nedenle, elektrik kesinti riskleri azalır.

Rüzgar gülü üretim maliyeti, birçok faktöre göre belirlenir. Temel olarak, rüzgar gülünün boyutuna göre maliyet bedeli. Daha büyük rüzgar gülleri, daha pahalı olabilir. Ayrıca, rüzgar gülünün kurulacağı yerin coğrafi koşulları da maliyet açısından. Örneğin, rüzgarın yoğun olduğu yerler, rüzgar gülü üretimi daha ucuz olabilir.

National Grid’e göre İngiltere, 2022’de rekor miktarda rüzgar enerjisiyle elektrik üretti.

Yenilenebilir ve nükleer enerji kaynaklarından, 2020’den sonra en yüksek ikinci olan fosil yakıtlar gaz ve kömürden daha fazla elektrik geldi. Fosil yakıtları yeşil enerji ile değiştirmek, dünyanın iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmesi için temel bir yoldur. Rüzgar ve güneş gibi kaynaklar da önemli ölçüde daha ucuzdur ve uzun vadede daha ucuz faturalara yol açmalıdır. Bilim adamları, hükümetler ve BM, kayıtların başlamasından bu yana geçen yıl en sıcak yılını kaydeden İngiltere de dahil olmak üzere küresel ısınmanın etkileri şimdiden hissedildiği için yenilenebilir enerjiye geçişin çok önemli olduğunu söylüyor.

Ulusal Şebeke Elektrik Sistemi Operatörü (ESO), gazın geçen yıl en önemli elektrik kaynağı olmaya devam ettiğini, ancak rüzgar türbinlerinden elde edilen elektriğin öneminin artmaya devam ettiğini söyledi. Elektriğin genel olarak %48,5’i yenilenebilir ve nükleer enerjiden gelirken, %40’ı gaz ve kömür santrallerinden geldi.

Kasım ayında tek bir günde, elektriğin %70’inden fazlası, yani yaklaşık 20GW rüzgarla üretildi. Bu, bir yıl boyunca yaklaşık 1700 evi ısıtmak için yeterli güç. Bu rekor, 30 Aralık’ta rüzgar türbinleri tarafından 20.918 GW üretildiğinde tekrar kırıldı. Yılın beş ayı boyunca (Şubat, Mayıs, Ekim, Kasım ve Aralık), elektriğin yarısından fazlası sözde sıfır karbonlu yenilenebilir ve nükleer elektrik kaynaklarından geldi ve e en kirletici fosil yakıt olan kömürün kullanımı düşmeye devam etti. 2022’de, %43 olan 2012 yılına kıyasla elektriğin yalnızca %1,5’ini üretti. Büyük Britanya, rüzgar türbinleri ve güneş çiftlikleri dahil olmak üzere yenilenebilir enerji için daha fazla kapasite oluşturdukça, elektriğinin daha fazlası bu yeşil kaynaklardan gelecek.

Sonuç olarak, rüzgar gülleri, elektrik üretimi için kullanılan önemli ve popüler bir enerji yönünde. Bu tesisler, doğal bir kaynaktan elektrik üretebilir ve bu nedenle, doğayı kirletmez. Ayrıca, rüzgar gülleri, elektrik sürekli üretebilir ve bu nedenle, elektrik kesinti riskleri azalır. Bu bağlantılardan dolayı, rüzgar gülleri, taramayı daha da yaygın olarak kullanmaya devam edecek.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiYenilenebilir Enerji

Geleceğimiz için Temiz Bir Adım: Karbon Net Sıfır ve İnsan

Elektrikli AraçEnerjiSürdürülebilirlik

Çevreye Zarar Vermeyen Arabalar: Gerçekten Üretebilecek miyiz?

EnerjiHavacılıkSürdürülebilirlik

Yeni Nesil Uçaklar

SürdürülebilirlikTasarımYenilenebilir Enerji

Büyük Ölçekli Isı Pompaları: Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği için Bir Çözüm

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir