Elektrikli AraçİnovasyonOtomotiv

Daha Temiz ve Yeşil Araçlar Daha Akıllı ve İyi Endüstri Uygulamalarına İhtiyaç Duyuyor

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden SAP’nin İmalat Endüstrileri biriminde Otomotiv Endüstrisi Danışmanı olarak görev alan Axel Klemm; günümüz mobilite ve enerji sorunlarının el ele ilerlediğini ve bunları çözmek için bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, her iki alandaki gelişmelerin, gerçekten etkili olması için adım adım ilerlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Örneğin, elektrikli araçlara yönelik artan talep, küresel olarak elektrik sektörünün karşı karşıya olduğu karmaşık manzarayı çok daha karmaşık bir hale getiriyor. Sektördeki üç büyük zorluk; sürekli artan talep, iklim değişikliğine karşı mücadele ve kitlesel kentleşmeye yönelik küresel eğilimle olarak görülüyor. Eski şebekeler giderek yetersiz kalırken, maliyetler de artmaya devam ediyor.

Akülü arabaların bile temiz çalışması için yeşil enerjiye ihtiyaç duyduğu günümüzde, Klemm gibi uzmanlara göre, mobilite ve enerji arzı zorluklarını karşılamak ve ekosistemi sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için sektörler arası iş birliğinin yanı sıra kamu ve özel sektörlerin de ortaklığı gerekiyor.

Klemm; şirketlerin, standartlaştırılmış metrikler ve veri analitiği kullanarak tüm iş fonksiyonlarında sürdürülebilirliği benimsemelerini sağlayan çözümler geliştirebileceklerinin altını çiziyor.

Yeni Bir Dünyaya Doğru

Otomobil tasarlama, üretme, satma, bakım yapma ve finansmana ilişkin geleneksel iş modeli hala kullanılıyor olsa da otomotiv endüstrisi yeni bir mobilite dünyasına doğru hızla ilerliyor. Otomobil üreticileri, tedarikçiler ve bayiler; mobilitenin geleceğine hazırlanmak için sürekli bir dönüşümün içinde yer alıyor.

Elektrikli araç üretimi her geçen gün artarken tedarikçiler ve üreticiler de daha fazla şarj istasyonu, pil ve dairesel araç parçası üretiyor. Aynı zamanda; sensörlü ve bağlı araçlar için daha fazla teknoloji üretilmeye devam ediliyor.

Yaşanan bu değişikliklerse tedarik zinciri ve bağlantılı iş süreçlerini daha komplike hale getiriyor. Geleceğin otomotiv şirketlerinin, gelişmiş analitik tarafından sağlanan, gerçek zamanlı görünürlük yoluyla elde edilebilecek küresel kesintileri en aza indirmek için daha fazla tedarik zinciri esnekliği sağlaması gerekiyor.

Ayrıca pandemi sırasında popüler hale gelen temassız satın alma ve çevrimiçi bayilikler gibi yeni dijital perakende satış seçenekleri de bulunuyor. Bayiler artık çok kanallı araç satışlarını ve diğer hizmetleri desteklemek için e-ticaret teknolojisini ve CRM verilerini aktif olarak kullanıyor.

Yaşanan tüm bu gelişmeler ise daha başarılı stratejilere ve yeni iş modellerine olan ihtiyacı her geçen gün artırıyor.

İnovasyon Her Disiplinin Bir Parçası Olmalı

Klemm; içinde bulunduğumuz ve giderek büyüyen dijital dünyada yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında, inovasyonun artık yalnızca yeni nesil araçlar inşa eden araştırma ve geliştirme ekiplerinin işi olmadığını savunarak, inovasyonun her bölümün ve disiplinin bir parçası olması gerektiğinin altını çiziyor.

Otomotiv endüstrisindeki genelini kapsayan, sürekli bir inovasyonun ise çapraz işlevli ekiplerin müşteriler için benzersiz değer yaratmanın yeni yollarını denemelerine olanak tanıyacağı ve böylece üst düzey kârlılık ve yeşil hat iyileştirmeleri üreteceği düşünülüyor.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

Elektrikli AraçEnerjiSürdürülebilirlik

Çevreye Zarar Vermeyen Arabalar: Gerçekten Üretebilecek miyiz?

İklim DeğişikliğiİnovasyonSürdürülebilirlikYenilenebilir Enerji

Şirketler İçin Temiz Enerji: Neden Önemlidir ve Nasıl Kullanılır?

Elektrikli AraçSürdürülebilirlik

2023 Elektrikli SUV Yılı Olacak

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir