Girişimcilikİş HayatıYatırım

Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Yatırımcı sunumu bir girişim veya girişimci için kader anı olabilir. Doğru bir yatırımcı sunumu oluşturarak belki de girişiminizin kaderini değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Yatırım bulmak başlı başına zor bir süreç, bu sebeple mükemmel bir başlangıç yapmanız sizin faydanıza olacaktır. İlk izlenimin, itibarınız ve başarınız için çok önemlidir. Sunumda kullanacağınız ufak detaylar bile sizleri birkaç adım ileriye taşıyacaktır.

Yatırımcı Sunumu Şablonları

Nasıl bir yatırımcı sunumu hazırlanacağını veya nasıl bir anlatım izleyeceğiniz bilmiyorsanız, hazır ve başarılı olmuş bir yatırımcı sunumu örneğinden faydalanabilirsiniz. Daha önce kullanılmış ve verimliliği kanıtlanmış bir yolu takip etmek belirsizliği ortadan kaldırmak için akıllıca bir hareket olabilir. Örneğin sunum yapacağınız yatırımcıların kendileri tarafından önerilen bir satış konuşması veya sunum şablonu mevcutsa bunlara mutlaka göz gezdirin. Aslında sizlere yapacakları sınavın cevaplarını önceden bulmuşsunuz gibi! Bu sayede nelere dikkat ettiklerini, sunumunuzda nelere dikkat edeceklerini öngörebilirsiniz ve onların beklentilerine göre yatırımcı sunumunuzu planlayabilirsiniz.

Doğru Yatırımcı Sunumu Hazırlamak İçin Seçenekler

İster hazır bir sunum şablonu kullanın, isterseniz kendiniz sıfırdan bir şablon oluşturun, yatırımcı sunumunu oluşturmanın birçok yolu vardır. En efektif sonucu alabileceğiniz yolu sahip olduğunuz imkanlara göre seçebilirsiniz.
Şirket İçerisindeki Diğer Ekip Üyeleri
Girişiminizde eğer zaten tasarımlarınızı yapan, metin yazarlığınızı üstlenen, grafik tasarımı alanında güçlü ve kreatif bir ekibiniz varsa, yatırımcı sunumunun hazırlanmasında onlardan destek alabilirsiniz. Eğer ekibinizi tanıyorsanız en doğru yolu seçebilirsiniz.

Tasarım Ajansları

Tasarım konusunda hizmet alabileceğiniz çeşitli ajanslar var onlardan veya girişiminizdeki tasarım ihtiyaçları için zaten bir ajanstan hizmet alıyorsanız, yatırımcı sunumu için de onlardan destek alabilirsiniz. Eğer bütçeniz bunun için yeterliyse bu sayede daha profesyonel ve kreatif sonuçlar elde edebilirsiniz.

Serbest (Freelance) Tasarımcılar

Bir tasarım ajansından hizmet almanız sizin için maliyetliyse, yatırımcı sunumuzun tasarımını serbest çalışan bir tasarımcıya yaptırabilirsiniz. UpWork gibi platformlar üzerinden çevrimiçi ve hızlı şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz freelance tasarımcılara ulaşabilirsiniz. Ancak tasarımcı seçerken, tasarımın ve iletişimin ne kadar önemli olduğunu da kesinlikle unutmayın. En uygun hizmet, size başarıyı getirmeyecek de olabilir.

Yalnız Yaklaşım

Yalnız başınıza çalışmak, en verimli veya en profesyonel yaklaşım olmayabilir. Ancak tasarım konusunda kendinize güveniyorsanız ve anlatmak istediklerinize hakimseniz, kendi kendinize de yatırımcı sunumunuzu oluşturabilirsiniz. Derin bir araştırma yapın, öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın. Mevcut tüm tavsiyeleri dikkate alın ve size zaman kazandıracak yatırımcı sunumunu doğru ve kreatif şekilde hazırlayabileceğiniz şablonları araştırın.
Yatırımcı sunumunda, sunumunuz kadar bu sunumu nasıl yatırımcılara yapacağınız, beden diliniz, giyiminiz de çok önemlidir.

Başarılı Bir Yatırımcı Sunumu Oluşmanın Anahtarları

Neden Diyerek Başlayın

Nedenini ve amacını gerçekten anlayana kadar grafiklerle oynamayı veya tek bir slayt hazırlamayı dahi düşünmeyin. Kendiniz için mi? Ekibiniz için mi? Para toplamak için mi? Artırmak veya almak istediğiniz sermaye miktarı konusunda net olurken aynı zamanda girişiminize dahil olacak yatırımcıların girişiminiz hakkında ne hissetmelerini ve ne yapmalarını istediğinizden de emin olun. Eğer size yatırım yapmaları için doğru zaman ve girişim olduğunuzu gösteremezseniz, yatırım yapacak başka girişimler bulurlar.
İstediğiniz kadar süslü laflar edebilirsiniz, bu girişiminizi pazarlama biçiminizle alakalıdır. Ancak iyi bir yatırımcı sunumu için pazarlayacağınız fikre ve girişime olan güveninizi yatırımcılara aktarmanız daha doğru olacaktır. Sunumunuz, girişiminizi ve fikrinizi net ve açıklayıcı şekilde karşı tarafa aktarmalıdır. Belirsizlik veya net olmamak size yatırım getirmez.

 • Herkesten farklı olun
 • İlgi çekici ve ilginç olun
 • Yeteneklerinizi gösterin ve güvenilirlik oluşturun
 • Harekete geçin
 • Net Olun

Her gün 1000’den fazla yatırımcı sunumu oluşturulur ve yatırımcılara gönderilir. Ortalama olarak yatırımcıların bu sunumları kendi filtrelerinden geçirip görüntülemeleri dört dakikadan daha kısa sürüyor. Yani eğer net değilseniz, sizleri anlayacak zamanları yoktur. Yatırımcı sunumuzda net olun, girişiminizi veya fikrinizi ana noktalarıyla basit bir şekilde anlatın.

Farklılaşın

Farklılaşın ancak tuhaf veya kafa karıştırıcı sunumlar yapmak farklılık değildir. Girişiminizin farklı olarak öne çıkmasını sağlayın. Fikrinizin gerçekten yanı uyandıracağını, diğer girişimlerden daha ilham verici ve akılda kalıcı olduğunu gösterin.

Akışa Kapılmayın

Yatırımcı sunumunda akışa kapılıp, ne anlattığınızı unutmayın. Sizden beklenen sunumunuzda belli bir bilgi akışı ve düzeni olmasıdır. Size en uygun olan planı belirleyin ve ona sadık kalın.

Büyük Fırsatı Kaçırmayın

Ciddi girişimler sadece büyük fırsatlarla ilgilenirler, bu onların finanse edebilecekleri tek girişim türüdür. Çünkü startuplara yatırım yapmak risklidir. Büyük bir yatırım aldığınızda, sorumluluklarınızı yerine getirebilmek için çok emek vermeniz gerekmektedir. Büyüyen Pazar büyüklüğünü de gözden kaçırmamalısınız.

Doğru Ekip ile Çalışın

Yatırımcı sunumunuzda, fikrinizi uygulayabilecek doğru ekibe sahip olduğunuzu göstermelisiniz. Girişiminizin yetkinliği, fikrinizden daha önemlidir çünkü herkes fikir üretebilir ama önemli olan bu fikirleri hayata geçirebilecek doğru ekibe sahip olmaktır.

Özel Hissettirin

Yatırımcıları optimal düzeyde etkilemek ve onlardan en iyi şekilde yararlanacak bir yatırımcı sunumu yapabilmek için, onlara özel çalışma yaptığınızı, onlara hissettirin. Hedef kitleniz ve potansiyel yatırımcılarınız için çalıştığınızı ispatlayın ve anlatın.
Etkileşim Alabilmek için Kullanışlı ve Kolay İçerikler Oluşturun
Yatırımcı sunumunuzda doğru ve gerçek içeriklere sahip olmanız yeterli olmayabilir. Sunumunuzu açmak, görüntülemek veya tekrar bulup görüntülemek veya başkalarıyla paylaşmak kolay olmalıdır. Potansiyel yatırımcılara e-posta gönderdiğinizde de sunumunuzun kullanıcı dostu olması gerektiğini unutmayın. Google Slaytlar, PowerPoint gibi uygulamaları kullanarak etkileyici ve kreatif sunumlar oluşturabilirsiniz.

Yatırımcı Sunumu Nereden Hazırlanabilir?

Artık sunum içeriğini nasıl hazırlamanız gerektiğini bildiğinize göre, şimdi sunumunuzu hangi uygulamaları kullanarak hazırlayabileceğinize geçelim.
Eğer belirli bir platformda harika bir şablon bulduysanız, bu karar vermenizi kolaylaştırabilir ancak yine de başka alternatifleri de araştırmaktan çekinmeyin.
Google Slaytlar veya PowerPoint benzer iki sunum hazırlama uygulaması. İkisi de benzer temel özelliklere sahip. Sunum hazırlarken kullanacağınız uygulamayı tecrübenize göre seçebilirsiniz.

PowerPoint

Microsoft entegrasyonu sebebiyle eğer Outlook, Word gibi uygulamaları zaten kullanıyorsanız PowerPoint kullanmak sizin için daha kolay olabilir. Hem günlük görevlerinizi de entegre edebilirsiniz.
Ancak halihazırda PowerPoint uygulamasına sahip değilseniz öncelikle ona erişmeniz gerekmektedir. Ücretsiz bir deneme alabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz, Powerpoint uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz. Öğrenci hesabı kullanarak Office 365 ile, Powerpoint, Word gibi Microsoft uygulamalarını ücretsiz indirebilirsiniz.

Google Slaytlar

Google’ın sunduğu üretkenlik araçlarından bir tanesi olan Google Slaytlar ile hızlıca sunum hazırlayabilirsiniz. Ara yüzü ve kullanımı PowerPoint’e benzer. Başlangıç için ücretsiz olan Google Slaytlar ile sunumunuzu hazırlayabilirsiniz ancak ilerisini de düşünmeyi unutmayın. Bulut depolama, e-posta, sohbet gibi birçok hizmetiniz için Google araçlarınızı kullanıyorsanız, Google Slaytlar ile sunumlarınızı kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Google Slaytlar üzerinde, ekipçe sunum hazırlamak da mümkün. Bu şekilde çalışmanızı kolaylaştırabilir ve ekibinizi de izleyip takip edebilirsiniz.
Eğer Google kullanıcısı değilseniz bir hesap oluşturarak hızlı ve ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.
Hangi sunum aracını kullanacağınız, bütçenize veya almak istediğiniz servise bağlı olarak değişir. En verimli çalışmayı yapabileceğiniz uygulamayı seçmeye özen gösterin, kolaylık ve kullanışlılık en önemlisi.
Ayrıca Apple Keynote, Canva ve diğer araçları da yatırımcı sunumlarınızı hazırlarken kullanabilirsiniz. Amacınıza giden yolda kullandığınız araçlar önemlidir ancak detaylara çok takılmamaya da önem verin. Önemli olan, hangi uygulamada en efektif kullanım ve sonuçları alacağınız olmalı.

Yatırımcı Sunumu Adımları

Sunum hazırlama aracınızı seçtiyseniz, şimdi sıra nasıl hazırlayacağınıza geldi. Yatırımcı sunumu içeriğiniz doğru bir bilgi akışına sahip ve net olmalı.
Önce slaytlarınızı listeleyerek başlayın.

 • Kapak
 • Sorun
 • Çözüm
 • Market
 • Ürün/Hizmet
 • Ekip
 • Rekabet
 • Finansal Bilgiler
 • Soru
 • Araştırma

Tüm bilgilerinizin doğru şekilde sıralandığından emin olun. Müşteriniz kim? Yatırımcılarınız kimler? Piyasa nasıldır?

İnşa Edin

 • Sunumunuza bir ad verin
 • Temanızı veya arka planınızı seçin
 • Metninizi ve tasarımlarınızı ekleyin
 • Gözden geçirin

Prova ve Sunum

Sunumunuzu prova edin. Sık tekrarınız sayesinde yatırımcı sunumunuzda doğal bir anlatıya sahip olursunuz. Bu sayede daha profesyonel görünürsünüz. Sahneye çıkın ve sunumunuzu yapın.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir