Bizden Haberler

How to Create a Vibrant Startup Ecosystem?

8,5 milyonluk kısıtlı nüfus büyüklüğüne rağmen, İsrail kişi başına en fazla start-up, bilim insanı ve girişim sermayesine sahip ülkedir. Peki, bu denli küçük bir ülkede, bu kadar canlı bir ekosistem kurmanın sırrı nedir? Türkiye, kendi ekosistemine kurma yolunda nerede? Başta bunlar olmak üzere, daha bir çok soruyu Joint Idea ev sahipliğinde, Keiretsu Forum Türkiye ve Girişimci kurumlar Türkiye Platformu (GKTR) ile yaptığımız “How to Create Vibrant Startup Ecosystem? How Israel Become a Start-up Nation?” isimli etkinliğimizde tartıştık. Keiretsu Forum İsrail Chapter Başkanı Danny Arazi ve Smarter TV’nin kurucusu Elad Hollander, etkinliğimize katılarak, GKTR kurucusu Ussal Şahbaz’ın sorduğu soruları cevapladılar.

Panelin ana konusunu, İsrail’in bir start-up ekosistemi kurmak için attığı adımlar ile ülkenin kültürü ve tarihinin bu ekosistemin kurulmasında nasıl destekleyici faktörler teşkil ettiği oluşturdu. Girişimcilik, risk alınan yerlerde yeşerir; buradan hareketle, öncelikle İsrail kültürünün kalbinde risk unsurunun yattığını vurgulayan Arazi, özellikle Holokost’un İsrail tarihinde bırakmış olduğu yaranın, girişimcilik kültürünü oluşturan en önemli olaylardan biri olduğunu söyledi. Etkinlikte aynı zamanda, İsrail ordusunun bu ekosistemin kurulmasında oynadığı kilit rol ve yüksek orandaki savunma sanayi harcamalarının, inovasyonu ne denli teşvik ettiği konuşuldu

Türkiye, Fransa gibi start-up ekosistemi büyümekte olan, görece katı işgücü piyasası düzenlemelerine sahip ülkeler için risk almanın, yerel değil global düşünmenin öneminin vurgulandığı panelde Arazi, girişimci olmak isteyenlere ise, “Birisi eğer sorununu size tarif edebiliyor ise o sektöre girmek için geç kalmışsınızdır; orada sizden başka ve tecrübeli kişiler olacaktır. Yapmanız gereken ise, insanların var olduğunu bilmediği, farkında olmadıkları sorunlara çözüm bulmaktır.” diyerek tavsiyeler verdi.

Henry Ford, “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim!” demişti…

Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederiz; gelecek etkinliklerde görüşmek üzere!

İlginizi çekebilir
Bizden Haberler

Sıfırdan Yüzlere, Milyonlara Nasıl Gideriz? Kodluyoruz Yapay Zekâ Danışma Kurulu’nun Hikayesi

Bizden Haberler

Enerjinin İnternetine Kayıtzinciri Güç Verecek

Bizden Haberler

Oyun ile Eğitim Mümkün Mü? – 2. KOD Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Bizden Haberler

Bilişimde Kadın Eli

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.