FintechGirişimcilik

Kadınlar Tarafından Kurulmuş ve Avrupa’da Fırtınalar Estiren 10 Fintech Girişimi

Finansal hizmetler sektörü, geçmişten bu yana erkek egemen bir sektör olarak anılıyor. Ancak neyse ki fintech alanındaki kadın gücü, yakın gelecekte bu algıyı ortadan kaldıracak şekilde, gittikçe artıyor. Avrupa’da kadınlar tarafından kurulmuş, oldukça başarılı ve bu alanda ilerlemeyi hedefleyen kadınlara da ilham olabilecek nitelikte çok sayıda fintech girişimi bulunuyor.

Starling Bank

 2014 yılında, Anne Boden tarafından Birleşik Krallık’ta kurulan Starling Bank’in ilk adımı finansal hizmetleri yeniden yaratma arzusuyla atılıyor ve 2,5 milyonun üzerinde müşteri hesabının açılmasıyla bunu kısa sürede başarıyor. Firma aynı zamanda cinsiyetler arası ücret farkı konusunda da ilerleme kaydedilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor. Şirkette üst düzey liderlik pozisyonlarının %43’ü ise kadınlardan oluşuyor.

Lovys

Lovys, Fransa’daki ilk dijital, hepsi bir arada esnek sigortayı sunan girişim olarak sektördeki yerini alıyor. Kullanıcı deneyimini sigortaya abone olma ve bir hak talebini şeffaf ve basit hale getirme konusunda yeniden tasarlayan şirket; müşterilerine ev, araba, evcil hayvan sigortalarını tek bir platformdan yönetme imkânı sunuyor. 2017 yılında Elise Moutarlier ve Joao Cardoso tarafından kurulan girişimin şu anda 95 çalışanı bulunuyor.

Azimo

 Azimo, insanların kendi ülkelerine para göndermelerini daha hızlı, ucuz ve kolay hale getirmek üzere 2012 yılında kurulmuş bir girişim. Şu anda Google for Startups UK başkanı olan Marta Krupinska ve bir grup kadın girişimci tarafından kurulan, Amsterdam merkezli şirketin şu anda 2 milyondan fazla müşterisi bulunuyor ve 80’den fazla ülkeye hizmet veriyor.

Mambu

API’ler aracılığıyla borç verme ve mevduat hizmetlerine güç veren bir SaaS bankacılık platformu olan Mambu hem yeni hizmetler başlatmak için yeni fintech’lerle hem de mevcut bankacılık teknolojilerini geliştirmeye yardımcı olmak için yerleşik finansal kurumlarla birlikte çalışıyor. 2011 yılında 3 ortak tarafından kurulan Mambu’nun dünya çapında 800 çalışanı bulunuyor ve şirket değerinin 1,7 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

Billie                                                      

2016 yılında Berlin’de kurulan Billie, tam otomatik fatura finansman çözümleri dahil olmak üzere yenilikçi kredilendirme ürünleriyle KOBİ’lere daha iyi ödeme koşulları sunmayı ve KOBİ’ler için işletme sermayesi yönetimini yeniden tasarlamayı kendine misyon ediniyor.

Molo

 Müşterileri için ipotekleri daha verimli haline getirmek amacıyla yapay zeka gibi teknolojilerden yararlanan bir dijital ipotek kredisi platformu olan Molo, 2016 yılında Francesca Carlesi ve Leo Grünstein tarafından kuruldu. Merkezi Londra’da bulunan şirketin bugüne kadar elde ettiği toplam gelirin, 320,6 milyon euro civarında olduğu söyleniyor.

Pension Bee

 Emekli maaşlarının takip ve yönetimini tek bir platformda birleştiren Pension Bee, 2014 yılında Romi Savova tarafından kuruldu. Merkezi Londra’da bulunan şirket, 2021 yılında 432,9 milyon euro değerinde bir halka arzla büyük bir çıkış yakaladı ve çalışmalarına bu çıkışla devam ediyor.

Pollinate

Bankaların müşterilerini daha iyi anlamalarına ve hem tüccarlar hem de tüketicilerle daha güçlü ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak amacıyla 2019 yılında hayata geçirilen Pollinate’in kurucu kadrosu; finansal hizmetler, ticari satın alma ve tüketici sadakati alanında uzman bir ekipten oluşuyor. Londra merkezli şirketin 130’dan fazla çalışanı bulunuyor.

Fluidly

Fluidly işletmelerin nakit akışını planlama ve yönetme şeklini yeniden yapılandırmak amacıyla otomatik araçları; veri bilimi, makine öğrenimi ve muhasebe alanı uzmanlığı ile desteklenen sezgisel nakit akışı tahmini ve yönetimi sunuyor. 2017 yılında Caroline Plumb tarafından kurulan şirketin 50’den fazla çalışanı bulunuyor.

GoHenry

 Gençlerin dijital ekonomide yer almalarını sağlayan bir bankacılık platformu olan GoHenry, gençlere finansal bağımsızlık kazandırmaya yardımcı olmak için ebeveyn denetimli bir banka kartına sahip web ve mobil uygulamalar sunuyor. 1,5 milyondan fazla üyesi bulunan GoHenry’nin 188 kişilik bir çalışan kadrosuna sahip.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir