OtomotivTeknoloji

Otomotiv Sektörünü Yakın Gelecekte Neler Bekliyor?

“Otomotiv Endüstrisini Dönüştüren Blockchain Kullanım Örnekleri ve İş Modelleri Raporu” yayınlandı.

Otomotiv endüstrisinde benimsenen blockchain çözümleri, temel kullanım durumları ve uygulamalara genel bir bakış sunmayı amaçlayan çalışma; orijinal ekipman üreticilerinin benimsediği stratejilere, kullandıkları iş modellerine, temel satıcılara ve temel özelliklere odaklanıyor.

Rapora göre; blockchain teknolojisinin 2025 yılına kadar yenilikçi projelerle sigorta, otomotiv, sağlık ve lojistik sektörlerini yeniden şekillendireceği görülüyor. Blockchain teknolojisine odaklanan şirketlerin ve start-up’ların, bu teknolojiyi her geçen gün daha da ileri taşıyabilmek adına bir altyapı inşa edeceği düşünülüyor.

Rapor; otomotiv endüstrisinin 2022 yılına kadar, parça izlenebilirliği, tedarik zinciri görünürlüğü, sözleşme yönetimi, araç içi ödemeler, verilerden para kazanma gibi blockchain projelerine pilotluk yapacağını ön görüyor.

Veriden para kazanma konusu göz önüne alındığında; otomotiv şirketlerinin fütüristik veri yönetimi stratejileri geliştirme konusunda etkili bir yol haritası oluşturmaları ve verileri depolama, işleme ve hizmet sunumu için bir ekosistem oluşturmaları bekleniyor.

Otomotiv firmalarının ayrıca, elde ettikleri verilerden yola çıkarak bağlantılı ve otonom araçlar için de etkili senaryolar oluşturmaları gerekiyor.

Rapor, aynı zamanda; iş modellerini yeniden değerlendirme, yenileme ve bir organizasyonu hizmet odaklı modellere uyumlu hale getirme yeteneğinin de ilerleyen dönemde kritik bir başarı faktörü olacağının altını çiziyor.

Otomotiv endüstrisinin zaman içindeki gelişimi ve bundan sonrasında yaşayacağı ilerlemeler elbette ki yalnızca bu raporla sınırlı değil. Teknoloji her geçen gün geliştikçe otomotiv sektörünün de bu gelişimin bir parçası olacağı ve sektörün bu teknolojiler ışığında gittikçe daha da büyüyeceği bir gerçek.

Kaynak: https://www.globenewswire.com/news-release/2021/02/22/2179309/0/en/Global-Automotive-Technology-Report-2020-2025-Blockchain-Solutions-Key-Use-Cases-and-Applications.html

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir