İklim DeğişikliğiYapay Zeka

Yapay Zeka İklim Değişikliği Stratejisini Nasıl Güçlendirebilir?

İklim değişikliğini yavaşlatmak, beklemesi gereken bir konu kesinlikle değildir. Başarısız olursak, dünyamız küresel COVID-19 salgını nedeniyle yaşadığımızdan daha kapsamlı bir krizle karşı karşıya kalması büyük olasılıktadır. Yapay zeka (AI) teknolojisi bir sorunu çözmeye yardımcı olduğunda, problem çözme daha hızlı yapılabilir ve çözüm genellikle insanların keşfetmesi daha uzun süren bir çözümdür. Yapay zeka iklim değişikliği stratejisine güç verebilir mi? Evet ve zaten bunu halihazırda yavaş yavaş yapıyor.

AI, İklim Değişikliğine Tepkimizi Hızlandırabilir

Kaybedecek zaman yok: Atmosferik CO2 seviyeleri şimdiye kadarki en yüksek seviyelerdeydi (COVID-19’un başlamasıyla önemli düşüşler olsa bile), ortalama deniz seviyeleri yükseliyor (yalnızca son 25 yılda 8 santimetre) ve 2019 dünya okyanusları için kaydedilen en sıcak yıldı. Yapay zeka sihirli bir değnek değildir, ancak sera gazı emisyonlarını çeşitli şekillerde azaltmamıza kesinlikle yardımcı olabilir. Capgemini Araştırma Enstitüsü modellemesine göre, yapay zekanın tüketici ürünlerinden perakendeye ve otomotive kadar sektörlerdeki kuruluşlara yardımcı olacağı ve 2030 yılına kadar Paris Anlaşması hedeflerinin % 45’ini daha fazla yerine getireceği tahmin ediliyor. AI muhtemelen sera gazı emisyonlarını% 16 azaltacak. Yapay zekanın halihazırda iklim değişikliği stratejisi olduğu veya etkileyebileceği en umut verici yollardan birkaçı:

AI Enerji Verimliliğini Artırır

Capgemini Araştırma Enstitüsü’ne göre yapay zeka, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde güç verimliliğini % 15 artırabilir. Makine öğrenimi, otonom bakımdan rota optimizasyonu ve filo yönetimine kadar güç üretimi ve dağıtımında verimliliği destekler. Deepmind AI, rüzgar çiftliklerini optimize etmek için rüzgar düzenlerini 36 saate kadar önceden tahmin edebilir. Elektrik sistemleri büyük miktarda veri oluşturur. Şimdiye kadar enerji şirketleri, mümkün olduğu ölçüde öğrenmek için bu verilerden yararlanmıyordu. Makine öğrenimi, enerji üretimini anlamak ve tahmin etmek için bu verileri tarayarak tedarikçilerin kaynakları daha iyi kullanmalarına ve atıkları azaltırken yenilenebilir kaynaklarla boşlukları doldurmalarına yardımcı olabilir. Yapay zekanın enerji verimliliği için kullanımı endüstri düzeyinde başlayabilir, ancak kullanım örnekleri hane halkı ve bireysel düzeylere inebilir.

https://cyfuture.com/blog/how-is-artificial-intelligence-helping-in-the-fight-against-climate-change/

AI İsraftan Kaçınır

Şirketler, hükümetler ve liderler, israfı önlemek için sık sık AI çözümlerini kullanır. Yapay zeka ister binalardan gelen enerji israfını azaltmak için (CO2 emisyonlarının dörtte birini oluşturur) veya arz ve talebi anlamak için kullanılıyor olsun, yapay zekanın iklim değişikliği stratejisine güç verebilmesinin büyük bir yolu, tüm şekillerde (zaman, para, malzeme vb.) israfı azaltmaktır.

AI Ulaşımı Daha Verimli Hale Getirir

Küresel CO2 emisyonlarının diğer dörtte biri de ulaşım sektöründen kaynaklanıyor. Yapay zeka, bazı şehirlerde paylaşılan arabalar ve akıllı ulaşım sistemleri dahil olmak üzere otonom araçlara güç sağlayan bir teknolojidir. Daha fazla benimseme, gelecekte emisyonların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Yapay zeka, filolar, trafik sinyalleri ve daha fazlası için rotaları optimize eder. Tüm bu artan değişiklikler, iklim değişikliği üzerinde önemli bir etki yaratacak görünüyor.

https://climatechange-theneweconomy.com/artificial-intelligence/

AI Karbon Ayak İzini Anlamaya Yardımcı Olacak Araçlar Sağlar

“Bilgi güçtür” denir ve iklim değişikliğini hafifletme söz konusu olduğunda AI, bireylerin ve şirketlerin karbon ayak izlerini ve bunu azaltmak için hangi önlemleri alabileceklerini anlamalarına yardımcı olacak araçlar oluşturmaya yardımcı olabilir.

Peki Yapay Zekanın Karbon Ayak İzi Yok mu?

Evet, yapay zekanın bir karbon ayak izi var ve model geliştirildiğinde oldukça şiddetli. Araştırmacılar, AI modellerini eğitmek için gereken gücü azaltma konusunda ilerleme kaydediyorlar. Yenilenebilir kaynaklarla desteklenen yapay zeka sunucu çiftliklerinin benimsenmesi, yapay zekanın tüm sinir ağları için geliştirilmesi ve daha fazlası, araştırmacıların yapay zekanın karbon ayak izini azaltma yollarıdır.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir