Dijital Dönüşüm

10 Yılda Ne Değişti?

Konda Araştırma ve Danışmanlık şirketi, ilki 2008’de ikincisi de 2018’de gerçekleştirilen iki araştırmanın sonuçlarından yola çıktığı “10 Yılda Ne Değişti?” adlı interaktif uygulamayı yayına aldı.

10 Yılda Ne Değişti?” uygulaması, 2008 ve 2018’de 5 binin üzerinde birey ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde hazırlanan “Hayat Tarzları” araştırması çalışmalarının  kıyaslamalı analizleri ile elde edilmiştir.  Bu çalışma yerleşim, eğitim, hayat, evlilik, dindarlık, cinsiyet rolleri, çalışma, geçim, algılar, tüketim, eğlence ve haber gibi alanlarda toplumun hangi yönde ve nasıl değişim gösterdiğini belirtilmiş ve değişme göstermeyen alanları gözler önüne sermiştir.

Başlangıç Noktası olarak ilgimizi çeken bazı metrikleri sizlerle aşağıda paylaşmaktayız:

  • Hayat şartları göz önüne alındığında mutlu hisseden kitlede azalma görülmektedir.
  • Okuryazar olmayan birey oranında değişim görülmezken daha çok bireyin orta ve yükseköğrenim eğitimi aldığı görülmektedir.
  • İstihdam alanlarında değişim söz konusu; günümüz dünyasında işçi ve çiftçiler azalırken, devlet memurlarının, özel sektör çalışanlarının ve esnafların sayısında artış yaşanmaktadır.
  • Türkiye’nin genel hayat şartlarının 5 yıl sonra daha iyi olacağını düşünen kitlede artış vardır, 10 yıllık değişim araştırmasına göre toplum bireylerinin gelecek adına daha ümitli olduğu belirtilmiştir.
  • İnternetten alışveriş yapanların oranında önemli bir artış vardır.
  • Sosyal medya kullanımı geleneksel medyanın yerini almakta olduğu sosyal medya kullanım oranlarındaki yüksek artış oranı ile gözlemlenmiştir.

Saygılarımızla,
Başlangıç Noktası

 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Dijital DönüşümSigortaVerimlilik

Sigorta Sektörü İçin 5 Derin Öğrenme Kullanım Yöntemi

Dijital DönüşümE-ticaret

Dijitalleşme, KOBİ’ler İçin Bir Seçenek Değil Hayatta Kalma Meselesi Olmalı

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıYapay Zeka

Yapay Zekâ 2022 ve Sonrasında Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Dijital DönüşümSigorta

Sigortacıların InsurTech ile Birleşme Yolları

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.