Geleceğin İş DünyasıTeknoloji

Deneyim Çağı

Sponsorlu İçerik:

“Deneyim Çağı” terimi aslında tüketici toplumlar için daha önce karşılaşılmayan bir alan sayılmaz. Yaşadığımız her saniye, yerine getirdiğimiz bütün günlük rutinler, girdiğimiz her yeni ortam aslında bizim için deneyimlerin kapısını aralıyor. Artık deneyim sadece firmaların veya yöneticilerin değil her insanın kendi hayatı için düşünmek zorunda olduğu bir alan haline geldi. Hal böyle olunca kahve zincirlerinden otomatlara, hizmet sektöründen festivallere her alanda deneyimi iyileştirmek üzerine yatırımlar ve araştırmalar arttı. Peki deneyimin şirketlere kattığı değerler neler? 

İyi Deneyimin Bedeli

Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %60’ı halihazırdaki deneyiminin iyileşmesi için daha fazla ücret ödemeye istekli. Tüm iş akışlarının otomatize edildiği günümüzde insanlar için zaman, en önemli kısıt haline gelmiş durumda. Bu durumda ulaşım, seyahat, yemek, alışveriş gibi zorunlu ihtiyaçların süreçlerini iyileştirmek ve hızlandırmak büyük önem arz ediyor. Ülkemizde de örneklerini bolca gördüğümüz “fast delivery, premium, exclusive service” iş modelleri bu alanlarda deneyimi geliştirerek insanlara zaman ve memnuniyet kazandırıyor, bu da onlara harcadıkları paranın yerinde olduğu hissini veriyor.

Müşteri Sadakati

Müşteriler ve kullanıcılar doğaları gereği para harcayarak yaşadıkları deneyimi kolay unutmazlar. En iyi senaryoda “returning customer” olacak ve deneyimi çevresiyle paylaşacaklar, en kötü senaryoda ise bir daha orada para harcamayacak ve çevresini de buna teşvik edeceklerdir. Araştırmaya göre müşterilerin %74’ü iyi deneyimle birlikte markaya daha sadık hale geliyor, %59’u ise kötü deneyim nedeniyle rakip firmaları tercih ediyor. Yani deneyim yeni kitlelere ulaşmayı tetikleyebileceği gibi mevcuttaki kitleyi de elimizden alıp götürebiliyor. 

Bunların yanında deneyim çağı kişisel anlamda da insanlarda değişiklikler yarattı. Bilgi çağından deneyim çağına geçiş aşamasında sunulan yeni modeller ve ürünler, bizleri yaşam biçimlerimizi köklü olarak yeniden düşünmeye ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye itti. 

Gelecek Görüşü

Deneyim Çağı’nda insanlar okumaktan çok yaşamayı tercih ediyor ve bu gelecekte daha da artacak. Yaşantılar da gelecek hakkındaki tahminlerin ve planlamaların daha tutarlı olmasına yol açıyor. İnternetten önce bilgiye yalnızca okuyarak ulaşabilenler tarafından yapılan gelecek tahminlerinin o kadar da tutarlı olmadığı aşikar. Fakat bugün deneyimlerle elde edilen birikim geleceği ilk elden şekillendirmede yol gösterici nitelikte. Geleceği beklemek ve birilerinin harekete geçmesini umma düşüncesi yerini geleceği inşa etme hareketine bıraktı.

Yeni Yaşam Biçimi

Snapchat, Instagram ve Facebook Stories gibi platformların ortaya çıkmasıyla insanlar sosyal medya hesaplarında bilgileri ve görüntüleri 24 saatten fazla tutmayarak da yaşayabileceklerini fark ettiler. Bu bir yaşam biçimine dönüştü ve bu sefer kullandıkları araç gereçler ve kişisel eşyalarla kurdukları duygusal bağı azaltmaya başladılar. Sırf bu dönüşüm bile “dijital göçebelik” (digital nomad) kavramının doğuşunda etkili oldu. İnsanlar artık yaşantılarını sabit bir göl değil akan bir nehir olarak görmeye başladılar. Onlar için önemli olan tek şey içinde bulundukları anda gördükleri ve yaşadıkları deneyimler. Bu yüzden deneyim ekonomisi de büyük bir yükseliş gösteriyor. İnsanlar belki bir göz atıp köşeye bırakacakları kitaplar ve hiç izlemeyecekleri online eğitimler yerine gerçekten tüm akışı hissedebilecekleri ve hayatları boyunca hatırlayacakları deneyimler edinmeye daha hevesli durumda.

Son olarak Türkiye’nin eksikliğini çektiğini düşündüğüm bir konu olan “iyi bir etkinlik deneyimi” vaat eden ve İstanbul ekibinde yer aldığım Fifteen Seconds Festival’den bahsetmek istiyorum. Egolardan arınmış bir şekilde hem öğretmek hem de ağ genişletmeyi amaçlayan Fifteen Seconds, yaşatacağı etkinlik deneyimiyle fark yaratacak.

21-22 Nisan’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Fifeen Seconds Festival hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Fifteen Seconds deneyimini görmek için ise aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir