DroneTeknoloji

Güncel Drone Teknolojileri Pazarı – 2020

İster İnsansız Hava Araçları (İHA’lar), ister Minyatür Pilotsuz Uçak veya isterseniz Uçan Mini Robotlar olarak adlandırın, dronların popülerliği hızla artıyor. Kitle benimseme ve kullanım açısından hala emekleme aşamasındalar ancak insansız hava araçları başka türlü benzer teknolojik yeniliklerle aşılmaz görünen endüstrilerdeki katı geleneksel engelleri çoktan aştı.

Bu resim için metin sağlanmadı

Son birkaç yılda, insansız hava araçları çeşitli işletmelerin ve hükümet kuruluşlarının işlevlerinin merkezi haline geldi ve bazı endüstrilerin durgun veya geride kaldığı alanları delmeyi başardı. Yoğun saatlerde hızlı teslimatlardan ulaşılamaz bir askeri üssün taranmasına kadar, insansız hava araçları, insanın ulaşamadığı veya zamanında ve verimli bir şekilde performans gösteremediği yerlerde son derece faydalı olduğunu kanıtlıyor.

İş verimliliğini ve üretkenliği artırmak, iş yükünü ve üretim maliyetlerini düşürmek, doğruluğu iyileştirmek, hizmet ve müşteri ilişkilerini iyileştirmek ve güvenlik sorunlarını geniş ölçekte çözmek, dronların küresel olarak endüstrilere sunduğu en önemli kullanımlardan birkaçıdır. Endüstriler arasında drone teknolojisinin benimsenmesi, gittikçe daha fazla işletme potansiyelini, kapsamını ve küresel erişim ölçeğini fark etmeye başladıkça, moda aşamasından mega trend aşamasına oldukça hızlı bir şekilde sıçradı.

Dronlar ister uzaktan kumanda ile kontrol edilsin ister bir akıllı telefon uygulamasıyla erişilsin, en uzak bölgelere çok az insan gücüne ihtiyaç duyarak veya hiç ihtiyaç duymadan ulaşma yeteneğine sahiptir ve en az çaba, zaman ve enerji gerektirir. Bu, özellikle şu dört sektör tarafından dünya çapında benimsenmelerinin en büyük nedenlerinden biridir: Askeri, Ticari, Kişisel ve Geleceğin Teknolojisi.

Drone Teknolojisinin Tarihçesi ve Günümüz Kullanımları

Dronlar yirmi yıldan fazla bir süredir ortalıkta, ancak kökleri hem ABD hem de Fransa’nın otomatik, insansız uçaklar geliştirmeye çalıştığı Birinci Dünya Savaşı’na kadar uzanıyor. Ancak son birkaç yıl, insansız hava aracının benimsenmesi, endüstriler arasında kullanım genişlemesi ve küresel farkındalık açısından önemli oldu.

Hassas askeri bölgeleri teknik olarak yönetmekten dünya çapında hobileri cezbetmeye kadar, drone teknolojisi son birkaç yılda gelişti ve zenginleşti. Bireyler, ticari kuruluşlar ve hükümetler, insansız hava araçlarının aşağıdakileri içeren birden fazla kullanımı olduğunu fark ettiler:

·       Gazetecilik ve film için hava fotoğrafçılığı

·       Ekspres kargo ve teslimat

·       Afet yönetimi için bilgi toplamak veya temel unsurları sağlamak

·       Arama ve kurtarma operasyonları için termal sensör uçağı

·       Erişilemeyen arazi ve yerlerin coğrafi haritası

·       Bina güvenliği denetimleri

·       Hassas mahsul izleme

·       İnsansız kargo taşımacılığı

·       Kolluk kuvvetleri ve sınır kontrol gözetimi

·       Fırtına takibi ve kasırgaları ve kasırgaları tahmin etme

Bu gelecek vaat eden sektöre her gün yağan çok sayıda yatırım nedeniyle, yüzlerce insansız hava aracı kullanımının geliştirilmesi devam ediyor.

Askeri Drone Teknolojisi

Dronların askeri kullanımı günümüz dünyasında birincil kullanım haline geldi. Hedef tuzakları olarak, savaş görevleri, araştırma ve geliştirme ve denetim için kullanılan dronlar, dünya çapında askeri kuvvetlerin bir parçası ve parçası olmuştur.

Goldman Sachs’ın yakın tarihli bir raporuna göre, askeri harcamalar önümüzdeki yıllarda drone harcamalarının ana itici gücü olmaya devam edecek. Goldman, küresel orduların 2020 yılına kadar dronlara 70 milyar dolar harcayacağını ve bu dronların gelecekteki çatışmaların çözümünde ve insan pilotun değiştirilmesinde hayati bir rol oynayacağını tahmin ediyor.

İnsansız Hava Araçları, kayıpların azaltılmasında ve yüksek profilli ve zamana duyarlı görevlerin yerine getirilmesinde yüksek kolaylık sağlaması nedeniyle çeşitli askeri operasyonlarda uygulanmaya devam edecek.

Ticari Drone Teknolojisi

Dronların ticari kullanımı istikrarlı bir ivme kazanıyor ve çok sayıda endüstri, günlük normal iş fonksiyonlarının bir parçası olarak dronlarla çalıştığı için saatin konuşması haline geldi. Business Insider’ın birinci sınıf araştırma hizmeti olan BI Intelligence’a göre, ticari ve sivil insansız hava araçları pazarı, askeri tarafta% 5 büyüme ile karşılaştırıldığında, 2015 ile 2020 arasında yıllık bileşik büyüme oranında (CAGR)% 19 büyüyecek.

Ticari insansız sanayi BT danışmanlık firmaları ve büyük savunma müteahhitleri, hala genç, ama sanayi gruplarından, yonga şirketlerden bazı konsolidasyon ve büyük yatırımlar görmeye başlamıştır. Şimdilik endüstri liderleri, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da hâlâ bir avuç erken aşama üreticidir.

Ticari dronları özelleştirmek daha ucuz hale geldikçe, geniş bir niş alanlarda yeni işlevsellik sağlamak için kapı açılacak. Gelişmiş drone’lar yakında ekin tarlalarını otomatik olarak gübreleme, trafik olaylarını izleme, ulaşılması zor yerlere araştırma yapma ve hatta pizza dağıtma gibi günlük görevleri yerine getirebilir.

Kişisel Drone Teknolojisi

Sivil insansız hava araçlarının satışları arttıkça, düzenleyiciler ve kolluk kuvvetleri arasında onları çevreleyen güvenlik endişeleri de artma eğiliminde olup, uçaklarla drone çarpışmalarının ve kalabalık stadyumlara çarpışmalarının geçmişini görmektedir. Bir Lobi grubu olan Consumer Technology Association, 2016 / 17’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 2,8 milyon tüketici uçağının satılacağını ve gelirin 953 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

BI Intelligence, dron satışlarının 2021’de 12 milyar doları aşmasını bekliyor. Ve bunun küçük bir kısmı, ortak teknoloji meraklıları tarafından film yapımı, kayıt, fotoğraf ve oyun için kullanılan kişisel dronların satışından gelmeyecek.

Ancak tüketiciler, önümüzdeki birkaç yıl içinde dronlara 17 milyar dolar harcayacak. Dronlar, küçük ve ucuz tek rotorlu cihazlardan büyük, GPS’li 1.000 $ ‘dan fazla quadcopter, çoklu kamera dizileri ve birinci şahıs kontrolüne kadar tüm şekil ve boyutlarda gelir. Öncelikle hobileri hedef alsa da, bu tür cihazlar yaygın olarak bulunmakta ve pazar büyümektedir.

Geleceğin Drone Teknolojisi

Drone teknolojisi sürekli gelişiyor, bu nedenle gelecekteki drone teknolojisi şu anda çığır açan aşamalı bir iyileştirme geçiriyor. Bir Amazon Services LLC bağlı reklam programı web sitesi olan airdronecraze’e göre , drone teknolojisinin yedi potansiyel nesli var ve mevcut teknolojinin çoğu beşinci ve altıncı nesillerde bulunuyor.

İşte teknoloji nesillerinin dökümü:

1. Nesil: Her türden temel uzaktan kumandalı uçak

2. Nesil: Statik tasarım, sabit kamera montajı, video kaydı ve fotoğraflar, manuel pilot kontrolü

3. Nesil: Statik tasarım, iki eksenli yalpa çemberi, HD video, temel güvenlik modelleri, yardımlı pilot uygulaması

4. Nesil: Dönüştürücü tasarımlar, Üç eksenli gimballer, 1080P HD video veya daha yüksek değerli enstrümantasyon, gelişmiş güvenlik modları, otopilot modları.

Nesil 5: Dönüştürücü tasarımlar, 360 ° gimballer, 4K video veya daha yüksek değerli enstrümantasyon, akıllı pilot modları.

6. Nesil: Ticari uygunluk, güvenlik ve mevzuat standartlarına dayalı tasarım, platform ve yük uyarlanabilirliği, otomatikleştirilmiş güvenlik modları, akıllı pilot modelleri ve tam otonomi, hava sahası farkındalığı

7. Nesil: Tam ticari uygunluk, tamamen uyumlu güvenlik ve düzenleyici standartlara dayalı tasarım, platform ve yük değiştirilebilirliği, otomatikleştirilmiş güvenlik modları, gelişmiş akıllı pilot modelleri ve tam otonomi, tam hava sahası farkındalığı, otomatik eylem (kalkış, kara ve görev yürütme)

3DRobotics , Solo adlı dünyanın ilk hepsi bir arada Smart Drone’unu duyurduğu için , yeni nesil drone’lar yani Nesil 7 çoktan başladı. Yerleşik korumalara ve uyumluluk teknolojisine, akıllı hassas sensörlere ve kendi kendini izlemeye sahip akıllı dronlar, nakliye, askeri, lojistik ve ticari sektörlerde yeni fırsatlar sağlayacak drone teknolojisindeki bir sonraki büyük devrimdir.

Bu teknolojiler gelişmeye ve büyümeye devam ettikçe, dronlar daha güvenli ve daha güvenilir hale gelecektir. Bu, drone teknolojisini çevreleyen katı USFAA ve Türkiye için SHGM mevzuatı kullanımın bir dereceye kadar gevşetilmesi koşuluyla, daha sonra kitlesel olarak benimsenmesine izin verecektir.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir