Dijital paraTeknoloji

VISA, Central Bank Digital Currency (CBDC) Offline Ödeme Sistemi

Nakit kullanımının giderek azaldığı ödemeler ve tasarrufarın elektronik ortamda yapıldığı günümüzde fiat paranın farklı bir formu olarak CBDC ihracı birçok ülkenin gündeminde yer alıyor. Çeşitli ülkelerde pilot uygulamalar devreye alındı ve tecrübe ediliyor.

Doğal afet, pandemi gibi küresel veya bölgesel etkisi olan olaylarda ödeme sistemlerinin çalışır halde tutulması için dijital alternatiflerin yaratılması önem arzediyor. Covid 19 etkisiyle e-ticaretin perakende ticaret içindeki payı arttı.

Image for post

https://twitter.com/BayBayNakit/status/1340976116224446464

Image for post

https://twitter.com/BayBayNakit/status/1340976116224446464

CBDC uygulamalarında para form değiştiriyor olsa da büyük oranda halihazırda ödemelerin yapıldığı sanal ve fiziksel terminallerde çeşitli aracılar ile (Çipli kart, telefon, dijital cüzdan vb) ile kullanılmaya devam edecek. Bu sebeple ödeme kartları için bir çeşit ödeme ağı işleten global kartlı ödeme kuruluşları kendi networklerınde CBDC kullanımını destekleyecek yöntemler üzerinde çalışıyorlar.

Yakın zamanda MasterCard Merkez Bankalarının, ticari bankaların ve teknoloji sağlayıcıların CBDC tasarımlarını test edebilecekleri bir ortamı kullanıma sunduğunu duyurmuştu.

Bu kez Visa “An Offline Payment System for Central Bank Digital Currencies” adını verdiği CBDC araştırmasını yayınladı.

Image for post

Araştırma olası CBDC ihracında Visa logolu kartlar ile “Offline Payment System” adını verdikleri altyapı kullanılarak ödeme ve para transferi yapılabilmesine yönelik çözümü detaylandırıyor.

Image for post

Elektronik ortamda yapılan finansal işlemler işleme taraf olan kurumların birbirleri ile iletişim kurması esasına dayanıyor. Her ne kadar EMV teknolojisi yüzyüze yapılan kartlı işlemlerde “offline” kullanım özelliğini sunuyor olsa da farklı gerekçeler ile bu özellik belirli limitlerle ve sınırlı olarak kullanılıyor. Visa bu araştırmasında bütünüyle “offline” çalışabilecek bir yapı öneriyor.

Image for post

PKI şifreleme yapısına dayanan ilgili Merkez Bankasının CA (Certificate Authority) olduğu 2 katmanlı bir doğrulama ile offline işlemlerin yapılabileceği ifade ediliyor. Offline ortamda bakiyenin birden fazla kere harcanması problemi ve güvenliğin ise mobil cihazlar üzerinde bulunan TEE (Trusted Execution Environment) içerisinde tutulacak kriptografik verilerin doğrulanması ile sağlanabileceği ifade edilmiş.

Kaynak :

Central Bank Digital Currency and the future: Visa publishes new research

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir