OtomotivTeknoloji

Yakın Zamanda Çok Daha Fazla Karşılaşacağımız Otomotiv Teknolojileri

Otomotiv teknolojileri, son hız gelişmeye devam ediyor. Rekabetin üst düzey olduğu bu sektörde, üreticiler de yarışın gerisinde kalmamak adına, araçlarını son teknolojiler ile donatarak markalarını bir adım ileri taşımaya çalışıyorlar.

Son zamanlarda markalar arası yarış otonom ve bağlı araçları, toplum genelinde daha yaygın hale getirmek üzerine sürüyor. Peki yakın zamanda sıklıkla karşımıza çıkması beklenen otomotiv teknolojileri neler?

  1. 5G

5G’nin 2020 yılı sonlarında hayatımıza girmesiyle birlikte otomotiv üreticileri de bu teknolojiyi araçlara entegre etmek için çalışmalara başladı. Araçlara 5G entegre etmek, daha yüksek ağ hızıyla bağlantı kurmak anlamına geliyor. Bu da, şehirden uzaktaki birinin daha fazla kapsama alanına sahip olması ve aracıyla daha hızlı bağlantı kurabilmesi demek.

Çinli otomotiv üreticisi Geely, 5G bağlantılı aracınının tanıtımını yakın zamanda yapmışken bu teknolojinin yakın zamanda daha fazla araçta yer alması ve daha fazla insanın hayatına girmesi bekleniyor.

  1. IoT ve AI

Nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zeka (AI) otomotiv sektöründe halihazırda kullanılmakta olan teknolojiler. Fakat bu teknolojilerin sürüş analizi ve güvenliği sağlamak, araç parçalarını takip ederek bakıma ihtiyaç duymaları durumunda bunu araç sahibine raporlamak gibi işlevlerinin yakın gelecekte daha fazla kullanılması öngörülüyor.

  1. Sürdürülebilir Enerji

Küresel iklim krizi, gün geçtikçe kötüleşmeye devam ederken endüstriler ve aktivistler de bu önemli sorun için çözüm aramaya devam ediyor. Bu çözümün önemli bir parçasını ise otomotiv endüstrisi oluşturuyor.

Pek çok otomotiv şirketi ise önümüzdeki yıllarda karbon nötr hale gelmeyi taahhüt ediyor. Örneğin Jeep, 2022 yılına kadar, alanındaki en çevreci SUV’lara sahip olacağını iddia ederken Kaliforniya gibi eyaletler ise 2035 yılına kadar fosil yakıtsız araçları zorunlu kılıyor. Yollardaki elektrikli araçların sayısının zaman içinde daha da artması beklenirken güneş enerjili araçların da hayatımıza gireceği öngörüler arasında…

  1. 3D Baskı

3D baskı teknolojisi son birkaç yılda tüm dünyayı sarmış olsa da çok yakın gelecekte tamamı 3D baskı araçların yola çıkması beklenmiyor. Fakat hem üretim maliyetlerini düşürmek hem de zamandan kazanmak adına, otomotiv üreticilerinin araç parçalarını 3D baskı teknolojileri ile üretmeye başlayacağı dönemlere girmemiz yakın görünüyor.

  1. Akıllı Telefon Bağlantıları

Akıllı telefonlar hali hazırda, otomotiv sektörünün önemli bir parçası haline gelmiş bulunuyor. Sürücüler; aracı çalıştırmak, kilitlemek, konum takibi yapmak ve ödemelerini yönetmek gibi konularda akıllı telefonlarından yararlanabiliyor. Fakat yakın zaman içerisinde bu uygulamaların bir adım daha ileri götürülmesi ve performans raporları, gerekli onarımlar hakkınsa bilgilendirmek, yardım çağırma, koltuk ısıtma gibi konularda da akıllı telefon bağlantılarından yararlanılması bekleniyor.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir