Dijital DönüşümVeri

Dijital Çağda Gizlilik Kavramı

Yapay zekanın en yaygın kullanım durumlarından biri, büyük veri kümelerini işleme, işleme ve yorumlama yeteneğidir. Aynı zamanda, ortalama bir insan giderek daha büyük bir dijital ayak izi yaratır ve internette çok miktarda kişisel bilgi şeklinde bir iz bırakır.

Şirketler ve hükümetler daha sonra o kişi hakkında pazarlama (ve diğer) amaçlar için mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için bu bilgileri toplar, depolar ve güçlü AI algoritmalarına besler. Bütün bunlar, kişisel verilerimizin güvenliği ve potansiyel kötüye kullanımı konusunda hararetli tartışmalara yol açtı.

Sadece 20 yıl önce mahremiyet, yalnızca çevrimdışı, fiziksel dünyada var olan bir kavramdı. Ve kredi kartınızı veya Sosyal Güvenlik numaranızı açıklamayarak kendinizi ve kişisel verilerinizi korumak çok daha kolaydı.

Bugün, çok sayıda çevrimiçi hizmet kullandığımızdan, verilerinizi kendinize saklamanız zor. Çevrimiçi bir şey satın almak istiyorsanız, kredi kartı numaranızı vermeniz ve işleme yetki vermeniz gerekir. Web siteleri bu hassas bilgileri çevrimiçi olarak depolar ve tek bir hacker saldırısı bunları açığa çıkarabilir.

Örneğin, 2018’de bir veri ihlali nedeniyle 500 milyona kadar Marriott International misafirinin verilerinin güvenliği ihlal edildi. Ancak gizliliğimizi tehlikeye atanlar yalnızca bilgisayar korsanları ve siber suçlular değildir.

Birçok şirketin potansiyelleri ve mevcut çalışanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için sosyal medyayı ve interneti kullandığı bir sır değil. İnsanlar çevrimiçi yayınladıklarından sorumlu tutulabileceğinden (ve genellikle de sorumlu tutulduklarından) bunun ciddi sonuçları olabilir. Hatta bazıları, tam olarak bir NASA stajyerinin başına gelen, küfür içeren bir tweet atmak gibi belirli çevrimiçi etkinlikler nedeniyle işlerini kaybetti.

Sürekli izlenmenin ve gözetim altında tutulmanın sinir bozucu olabileceği inkar edilemez. Ancak çözülmemiş gizlilik sorunları nedeniyle bu kadar büyük teknolojik ilerlemenin gelişimini engellemek utanç verici olacaktır.

Bundan dolayı bu teknolojiler hem büyük bir nimet hem de problem olabilir. Bu teknolojiler birleştirildiğinde, örneğin, milyonlarca hayat kurtarabilecek uzaktan ameliyat olasılığına izin verir. Benzer şekilde IoT, arabaların, evlerin ve cihazların uzaktan kontrolünü sağlayan bir ağdır.

Öte yandan, bu teknolojiler tarafından üretilen veriler tehlikeye girebilir veya zararlı amaçlar için kullanılabilir.

Diğer bir örnek, müşteri etkileşimini iyileştirebilmeleri ve aynı anda birden fazla müşteri sorgusunu yönetebilmeleri sayesinde, birçok endüstride vazgeçilmez hale gelen yapay zeka destekli sohbet robotlarıdır. Bu sayede müşterilere yardımcı olur ve memnuniyeti artırırlar.

Ayrıca, müteakip her müşteri temas noktasını kişiselleştirmek ve en iyi ve en kişiselleştirilmiş hizmeti sunmak için müşteri bilgilerini toplama, analiz etme ve saklama yeteneğine de sahiptirler. Bu şekilde şirketler operasyonel maliyetlerini azaltabilir ve müşteri tutma oranlarını artırabilir .

Hiç şüphe yok ki AI, hayatımızı bozmak ve iyileştirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir, ancak tartışılması ve üstesinden gelinmesi gereken bazı gizli tuzaklar vardır. Neyse ki, tüm bu AI avantajlarından en iyi şekilde yararlanmanın yolları var, ancak bu durum kullanıcıların gizliliğinden ödün verme adına olmamalı.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Dijital Dönüşümİnsan Kaynaklarıİş Hayatı

Dijital Dönüşümün İstihdam Sürecine Etkisi

HukukSiber GüvenlikTeknolojiVeriVeri Güvenliği

Kendinizi ve Başkalarını Korumak: Çevrimiçi Güvenlik Yasalarının Önemi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir